COBORU opublikowało Listy Odmian Zalecanych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
26-02-2016,11:50 Aktualizacja: 26-02-2016,11:51
A A A

Dziś COBORU opublikowało Listy Odmian Zalecanych do uprawy na obszarze województw w 2016 r. Dla wielu rolników jest to zbyt późno, ale sprawa jest jednak bardziej skomplikowana.

Listy były już dostępne dwa tygodnie wcześniej, ale w innym miejscu na stronie internetowej. W zakładce „Rekomendacja odmian” dostępne są dwie opcje: „w województwach” (http://www.coboru.pl/DR/rekomendacja_woj.aspx) i „w gatunkach” (http://www.coboru.pl/DR/rekomendacja_gat.aspx). I właśnie dopiero dziś w tym drugim miejscu znalazły się poszukiwane przez rolników informacje.

To i tak o tydzień wcześniej niż w zeszłym roku, jak poinformowano mnie w COBORU. Tempo publikacji jest uzależnione od tempa prac Wojewódzkich Zespołów Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, które muszą zebrać się do końca stycznia.

Może warto przyspieszyć te prace, aby rolnicy mieli wcześniej dostęp do aktualnej wiedzy na temat zachowania odmian? Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy trzeba będzie dokonać wielu przesiewów wymarzniętego rzepaku i zbóż ozimych.         

Poleć
Udostępnij
Skomentuj