ARiMR: Sugerujemy, aby na razie nie wycofywać wniosków o dopłaty do nasion

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2023,12:10 Aktualizacja: 28-06-2023,12:11
A A A

„Pomoc wojenna” do zakupu materiału siewnego będzie możliwa dopiero po zgodzie wydanej przez Komisję Europejską. Dlatego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sugeruje wstrzymanie się z wycofywaniem złożonych już wniosków.

Jak już pisaliśmy, dłużej, bo do 10 lipca można ubiegać się o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Pierwotnie nabór, który rozpoczął się 25 maja miał się zakończyć 26 czerwca (25 czerwca wypadała niedziela).

Wnioski można złożyć bezpośrednio w biurze powiatowym ARiMR, nadać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub wysłać przez platformę ePUAP lub korzystając z usługi mObywatel na stronie gov.pl.

rada ministrów, rząd, rozporządzenie, pomoc, hodowla świń, materiał siewny

"Wojenna" pomoc dla hodowców świń i na zakup materiału siewnego. Rząd przyjął rozporządzenie

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie ws. pomocy rolnikom, którzy utracili swoje dochody w związku z wojną na Ukrainie. Przyjęte rozwiązania mają na celu uruchomienie nowych form pomocy - dopłat dla producentów...

„W związku z wieloma pytaniami rolników, którzy już złożyli wnioski o dopłaty do materiału siewnego, sugerujemy, aby jeszcze nie wycofywać złożonych w trwającym naborze dokumentów. Tzw. pomoc wojenna na materiał siewny zostanie ogłoszona dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej. Warto zatem zaczekać, aż taka zgoda zostanie wydana, i dopiero wtedy wycofać złożony wcześniej wniosek, aby móc ubiegać się o ‘pomoc wojenną’ do materiału siewnego” – przekazała w środowym komunikacie Agencja.

Jak w nim przypomniała, o dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych:

- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;

- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;

- ziemniak.

Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon. W tym roku o wsparcie ubiega się póki co 40,6 tys. rolników.

Poleć
Udostępnij