Zbiory kukurydzy mogą być rekordowe. Rynkowi szkodzą susze i niskie ceny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes (em) | redakcja@agropolska.pl
30-10-2020,11:45 Aktualizacja: 30-10-2020,17:43
A A A

Obecny rok jest trudny dla rynku wielu upraw, w tym kukurydzy. Susze i chłodna wiosna spowodowały opóźnienia w zbiorach. Mimo to jest szansa na rekordowe, globalne plony oraz dobry wynik polskich eksporterów.

- Rok jest dosyć nietypowy, trudny, ponieważ wiosenne chłody spowodowały około dwutygodniowe opóźnienie rozwoju kukurydzy, a w efekcie również zbiorów - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. dr hab. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny kukurydzy, zbiory zbóż, handel ziarnem

Mała podaż zbóż, kukurydza nie tanieje

Przetwórcy i firmy handlowe planują duże zakupy kukurydzy, jednak cena tego ziarna, mimo zaawansowanych zbiorów, nie spada. Trudno jest kupić kukurydzę poniżej 700 zł za tonę - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. "Wraz ze wzrostem...

- Opóźnienie wynika stąd, że kukurydza nieco przedłużyła wegetację, a poza tym ziarno ma dużą wilgotność, co oznacza, że trzeba czekać na wysuszenie - dodaje.

Ceny skupu wyjątkowo wahają się. Jeszcze przed sezonem stawki za kukurydzę z ubiegłorocznych zbiorów były dość wysokie, nawet do 900 zł za tonę, ale potem zaczęły szybko spadać do 600 zł. W tej chwili w Polsce wynoszą średnio 650-700 zł za tonę suszonego ziarna oraz 420-450 zł za tonę mokrego, prosto z pola przy wymaganej wilgotności 30 proc.

Niedobór opadów w sierpniu zaszkodził zbiorom w Polsce. Unijna Jednostka Monitorująca Zasoby Rolne (MARS) w prognozie dla naszego kraju obniżyła oczekiwany plon z 6,80 do 6,68 t/ha (średnia dla UE to 7,42 t/ha). To jednak nadal o prawie 10 proc. więcej niż średnia z lat 2015-2019.

- Kukurydza jest ciepłolubną rośliną pochodzącą z Meksyku, czyli ocieplenie klimatu pracuje na jej rzecz. Jest jednak jedno ale: jeśli jest ciepło, to potrzeba dużo wody. Kukurydza jest jedną z najoszczędniejszych roślin uprawnych, ale też najbardziej wydajną z jednostki powierzchni, czyli wiadomo, że tej wody będzie potrzeba dużo. Braki wody są u nas głównym problemem agrotechnicznym i w tym roku obserwowaliśmy w wielu rejonach kraju  mniejsze lub większe zagrożenia rozwoju z tytułu suszy - mówi prof. Michalski.

WIDEO Mówi prof. dr hab. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy


zbiory kukurydzy 2020, opóźnione zbiory kukurydzy, wilgotność ziarna kukurydzy, PZPK, plon kukurydzy

Zbiory kukurydzy idą ślamazarnie

Tylko 10-15% kukurydzy ziarnowej udało się do tej pory zebrać rolnikom - ocenia Eugeniusz Piątek z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. W ostatnich dniach w postępie prac przeszkadzała deszczowa aura, ale to nie jedyny czynnik,...

Kukurydza jest jednak rośliną bardzo odporną i zdolną do przystosowania nawet w przypadku uprawy na bardzo nieurodzajnych glebach. Dlatego rolnicy są skłonni ją uprawiać, nawet zbierając plon raz na dwa lata.

- Satysfakcjonujący plon to obecnie około 8 ton surowego ziarna z hektara, a cena około 650 zł za tonę. Ten poziom zapewnia zwrot nakładów, natomiast o zyskach trudno mówić - wyjaśnia prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

IGC szacuje, że w tym roku światowa produkcja kukurydzy sięgnie 1156 mln ton, co jest lepszym wynikiem niż w poprzednich sezonach. Będzie to ilość, która prawie dorówna rosnącej konsumpcji (1173 mln ton).

- Europa, niestety, przez różnego rodzaju, niezbyt chyba przemyślane działania polityków, rokrocznie importuje około 20 mln ton ziarna kukurydzy. Dla porównania produkcja w Polsce to 4 mln ton. Współpracując z licznymi organizacjami europejskimi, wiemy, że spokojnie moglibyśmy jako Unia Europejska tę ilość wyprodukować - mówi prezes PZPK.

kukurydza, uprawa kukurydzy, rolnictwo, kukurydza na paliwo

Kukurydza znalazła nowe zastosowania. Genetyka zrobiła swoje

Tylko od 2010 roku zbiory kukurydzy wzrosły o 26 proc. - wynika z danych Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. Ze względu na modyfikację jednego genu, niezależnie od warunków, plony można zwiększyć co najmniej o 10...

Plony w Polsce nie należą do najwyższych. Z krajów naszego regionu są nieco wyższe niż w Bułgarii czy Rumunii, podobne jak w Czechach i na Słowacji, czy na Węgrzech.

Nasz kraj ma generalnie słabe warunki glebowe, natomiast kukurydza dzięki swoim możliwościom przystosowawczym opanowała nawet gleby lekkie. W sierpniu jednak nie tylko w Polsce susza zaszkodziła uprawom, bo również we Francji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.

- Polska jest w stanie wyeksportować około miliona ton kukurydzy, w bieżącym roku nawet 1,5 mln ton. Naszymi konkurentami są unijne kraje południowo-wschodniej Europy i Ukraina. W całym basenie Morza Czarnego panowała susza i Ukraińcy też mają pewne ubytki, więc być może presja ze strony tamtejszej kukurydzy będzie trochę mniejsza. Nawet Stany Zjednoczone narzekają, że w tym ich słynnym pasie kukurydzianym też było nie najlepiej, ale i tak plony są w miarę przyzwoite. Generalnie tutaj zbiór kukurydzy znowu będzie rekordowy, ale to wynika ze stałego, rokrocznego postępu - mówi na koniec prof. Tadeusz Michalski.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement