W jakiej kondycji znajduje się kukurydza?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
27-06-2020,12:10 Aktualizacja: 27-06-2020,12:50
A A A
Tej wiosny kukurydza, tak jak i wiele innych gatunków roślin uprawnych, musiała zmagać się z wieloma czynnikami stresowymi. Jak sobie z nimi poradziła? W jakiej obecnie znajduje się kondycji? O to zapytaliśmy Tadeusza Szymańczaka, producenta kukurydzy z woj. mazowieckiego, a zarazem rzecznika prasowego Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. 
 
Wspominając o czynnikach stresowych mowa jest przede wszystkim o wiosennej suszy oraz przymrozkach. Jak przyznaje Szymańczak, tej wiosny, warunki do wzrostu kukurydzy nie były komfortowe, ale uważa, że nie były też najgorsze. W kwietniu co prawda brakowało opadów i wilgotność gleby była niewielka, ale wystarczająca, by kukurydza skiełkowała i wzeszła. W maju pojawiły się już większe opady. 
 
kukurydza, uszkodzenia mrozowe kukurydzy, regeneracja kukurydzy, majowe przymrozki

Kukurydza ucierpiała z powodu przymrozków

Nie od dziś wiadomo, że kukurydza jest rośliną ciepłolubną i dała temu wyraz podczas majowych chłodów i przymrozków. Niestety, ale w wielu miejscach na jej liściach można zaobserwować uszkodzenia spowodowane przez ujemne...
Gorsze skutki miały przymrozki i wiosenne chłody, wiadomo bowiem, że kukurydza jest rośliną ciepłolubną. Dochodziło do uszkodzeń młodych liści, co objawiało się ich bieleniem na końcach. Producent kukurydzy przypomina jednak, że o ile nie został uszkodzony stożek wzrostu, a tak było na zdecydowanej większości plantacji, to rośliny bez problemu przetrwały trudny okres, który był okresem powolnego wzrostu roślin. 
 
- Obecnie kukurydza znajduje się w fazie szybkiego wzrostu. Dobrze, że wody jest dosyć dużo, bo dzięki temu dostępne są składniki pokarmowe z roztworu glebowego - wskazuje Szymańczak. - Nawet regionalne różnice w rozwoju są nieduże, co mogłem niedawno obserwować jadąc z Mazowsza na Śląsk. Z tym że jak wracałem, to na południu, niektóre plantacje były pod wodą - dodaje. 
 
- Kukurydza jest w różnej fazie rozwojowej, od sześciu do dziewięciu, może 10 liści. Mierzy około jednego metra. Są też niższe, zwłaszcza późniejsze odmiany – wskazuje producent z Mazowsza podkreślając przy tym, że nie obserwuje znaczących opóźnień w rozwoju kukurydzy względem poprzednich lat. - W moim regionie, to opóźnienie, czy przesunięcie może dochodzić do jednego tygodnia. Ale myślę, że jeśli warunki w dalszej części okresu wegetacyjnego będą korzystne, to nie będzie to miało wpływu na wielkość plonu - zaznacza. 
 
odmiany kukurydzy kiszonkowej, wyniki PDO 2019, PZPK, COBORU, plonowanie kukurydzy na kiszonkę

Kukurydza na kiszonkę: wyniki PDO 2019

Zakup materiału siewnego nie może być przypadkowy. Każdego roku na rynek trafia wiele nowych odmian kukurydzy. Są to odmiany wpisane do Krajowego rejestru, czyli przetestowane w warunkach Polski. Oprócz nich przedsiębiorcy rolni mają do...
Takim newralgicznym okresem będzie okres kwitnienia i zawiązywania kolb, który następuje po 15 lipca. To od dostępności wody w tym czasie w dużej mierze zależy przyszły plon.
 
Lipiec to też czas zwalczania larw omacnicy prosowianki. W tym roku pierwsze motyle tego szkodnika na swoich plantacjach (samice), Szymańczak zaobserwował 25 czerwca. W ub.r. było to kilka dni wcześniej. Teraz będzie prowadził codzienny monitoring motyli wprowadzając dane do tabeli i tworząc wykresy. 
 
Jak wyjaśnia, w momencie gdy na wykresach pojawi się pik w liczebności samic i samców, to od tego momentu, po 5-7 dniach (w zależności od warunków), będzie wykonywał pierwszy zabieg środkiem ochrony roślin. Jego zdaniem, póki co, to najskuteczniejsza metoda walki z tym szkodnikiem spośród dostępnych w naszym kraju. A testował już różne, w tym kruszynka. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement