Szybko siać kukurydzę? Susza zakrada się jak koronawirus

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2020,15:05 Aktualizacja: 17-04-2020,15:09
A A A

Obserwując aktualny przebieg pogody i złe prognozy na zwiększoną ilość opadów, zalecamy rolnikom uprawiającym kukurydzę przyspieszenie siewu w bieżącym roku - czytamy w komunikacie Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Podkreślono w nim, że bezśnieżna zima i mała ilość opadów po suchym lecie ubiegłego roku spowodowały, że zapasy wody w glebie są bardzo niewielkie.

kukurydza, rośliny, pole, niebo

Dokarmić kukurydzę przez liście

Aplikacja dolistna mikroelementów jest standardowym zabiegiem w uprawie kukurydzy. W razie potrzeby rośliny można wspomóc azotem w formie wodnego roztworu mocznika. Zabieg ten jest szczególnie efektywny w warunkach niedoboru...

"Wczesne siewy pozwolą na wykorzystanie zapasów wody z zimy, co jest szczególnie istotne dla kukurydzy uprawianej na glebach lekkich. Przebieg pogody, jaki obserwujemy pod względem temperatury, pozwala na wysiew ziarna bez większego ryzyka" - wskazał PZPK.

O tym, że sytuacja z brakiem wystarczającej ilości wody jest groźna, mówił w Radiu TOK FM prof. Paweł Rowiński, hydrolog, hydrodynamik, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. Zwłaszcza, że zapowiada się bezdeszczowy kwiecień oraz ciepłe lato.

Naukowiec porównał nawet zjawisko suszy do koronawirusa.

- Zakrada się po cichu. To nie jest tak, jak z powodziami, gdzie wszystko dzieje się przy blasku fleszy, przy kamerach. (...) Susza przychodzi do nas powoli. To jest takie kumulujące się zjawisko, które rozpoczęło się właściwie jeszcze w zeszłym roku, bo zeszły rok był suchy. 2018 rok też był suchy. I przyroda nie pozwala naszemu systemowi hydrologicznemu się odnowić. I to jest zasadniczy problem - wyjaśniał ekspert.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement