Odmiany kukurydzy z Niemiec

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: DR INŻ. ARKADIUSZ ARTYSZAK|REDAKCJA@AGROPOLSKA.PL
13-01-2016,13:25 Aktualizacja: 13-01-2016,13:25
A A A

Niemiecka hodowla Roślin Farm Saat AG, której głównym kierunkiem hodowli jest kukurydza, przeprowadziła w 2015 roku 300 doświadczeń na terenie Polski oraz założyła 3 Stacje Doświadczalne, badając w każdej z nich po 24 odmiany w ścisłych doświadczeniach na ziarno i na kiszonkę w porównaniu z odmianami będącymi wzorcem w COBORU.

Jedną ze stacji została założona w IHAR w Radzikowie, gdzie przeprowadzono badania ziarnowe. Kolejna stacja doświadczalna na ziarno została zlokalizowana w części północnej w okolicach Olsztyna w miejscowości Gietrzwałd, gdzie badania przeprowadziła firma Staphyt. Wiele doświadczeń – około 40 znajdowało się na Podlasiu, w tym Stacja Doświadczalna na kiszonkę założona w Stacji COBORU w Krzyżewie.

Doświadczenia przeprowadzone na terenie całego kraju wykazały, że odmiany Farm Saat AG plonowały od 0,5 do 1 t/ha ziarna wyżej niż odmiany konkurencyjne. Badania rozpoznawcze w 2015 i 2014 r. przeprowadzane przez COBORU i Polski Związek Producentów Kukurydzy wykazały, że odmiany Farm Saat AG należą do czołowych najwyżej plonujących odmian w Polsce.

  • FARMPLUS (FAO Z220 K 240) – plon ziarna 101% wzorca;
  • FARMFIRE (FAO 230) – 114% wzorca;
  • FARMAGIC (FAO 240) – 104% wzorca;
  • FARMEZZO (FAO K210/Z 220) – 110% wzorca;
  • FARMGIGANT (FAO 260) – 102% wzorca.

kukurydza, nasiona kukurydzy, zasiewy kukurydzy

Ziarna siewnego kukurydzy nie zabraknie

Produkcja kukurydzy nasiennej w Europie w 2015 r. jest wystarczająca, aby zabezpieczyć zapotrzebowanie w 2016 r. – szacuje Francuska Federacja Produkcji Nasion Kukurydzy i Sorga (FNPSMS). Zbiory kukurydzy nasiennej w Europie zakończyły się w...

Najwyższą plonotwórczo wartość odmian potwierdzają także dwuletnie badania rejestracyjne, jakie hodowla Farm Saat AG prowadzi w Polsce w COBORU, gdzie w trakcie rejestracji są odmiany FARMEZZO GL 13.108 i RUDESTA SMC 0190 – nowość, która pojawi się w sprzedaży od przyszłego sezonu 2016/17.

Przeprowadzone w 2015 r. badania rozpoznawcze na kiszonkę przez COBORU i Polski Związek Producentów Kukurydzy wykazały, że pod względem masy całych roślin odmiany Farm Saat AG plonują na poziomie wzorcowych odmian, ale jeśli chodzi o udział ziarna i kolb jakość kiszonki z odmian hodowli jest zdecydowanie wyższa od wzorcowych odmian i innych badanych w tych doświadczeniach. Producenci mleka wybierając odmianę gwarantującą wyższą zawartość ziarna w kiszonce, obniżają koszty produkcji mleka.

Hodowla Farm Saat AG na 2016 rok poleca najwyższej jakości najnowszą niemiecką genetykę roślin, które wysoko plonują pod względem energii w kiszonce – większy udział ziarna z każdego hektara, dzięki temu, że są to odmiany lokalne wyhodowane specjalnie na region Europy Centralno-Wschodniej. Lokalność odmian kukurydzy to cecha, o której wielu hodowców zapomniało. Hodowla Roślin Farm Saat AG oferuje swoje nasiona bez pośredników – sprzedając swoją genetykę bezpośrednio do każdego rolnika.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement