Nasycenie kukurydzą spore, a ceny spadają. Będzie skup interwencyjny?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2022,10:30 Aktualizacja: 23-12-2022,10:35
A A A

Na biurko Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa trafił wniosek w sprawie uruchomienia interwencyjnego skupu kukurydzy przy współudziale podmiotów prywatnych.

Według Krajowej Rady Izb Rolniczych, która jest autorem wystąpienia, na wschodzie i południowym wschodzie kraju zaawansowanie zbiorów kukurydzy wynosi około 70 proc. Tak znaczny postęp prac spowodował spore nasycenie rynku i duże spadki cen.

pryzma, kiszonka z kukurydzy, folia

Plonowanie odmian kukurydzy na kiszonkę 2022

Plony ogólne suchej masy wzorca dla poszczególnych grup wczesności odmian kukurydzy na kiszonkę w doświadczeniach PDO w 2022 r. były najmniejsze w ostatnich trzech latach, a większe niż w roku 2019. W przypadku odmian wczesnych plon...

Według rolniczego samorządu rządzący powinni wziąć to pod uwagę i uruchomić interwencyjny skup kukurydzy przez państwowy holding spożywczy - Krajową Grupę Spożywczą przy współudziale podmiotów prywatnych, które już teraz posiadają do tego odpowiednią infrastrukturę techniczną oraz zaplecze maszynowe i magazynowe.

"Pomoc podmiotów prywatnych polskiemu holdingowi spożywczemu, który technicznie nie jest na to w obecnym okresie przygotowany, bezpośrednio przyczyni się do zdjęcia nadmiaru ziarna z rynku i pozwoli ustabilizować cenę" - argumentuje KRIR.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu