Kukurydza na pasze z Sumi Agro

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Grabowska | grabowska@agropolska.pl
15-02-2016,14:10 Aktualizacja: 15-02-2016,14:27
A A A

Paszowe wykorzystanie kukurydzy jest wciąż najważniejszym kierunkiem spożycia ziarna kukurydzy. Bez niego trudno o intensywną produkcję drobiu, trzody chlewnej, bydła mlecznego czy opasowego. Hodowcy nie mogą również obejść się bez wysokoenergetycznej paszy, jaką jest kiszonka, zapewniająca wysoką produkcyjność mleka i mięsa.

Wydajne odmiany kukurydzy polecają też specjaliści Sumi Agro Poland. W nadchodzącym sezonie warto zwrócić uwagę na odmianę Veritis (ES), która sprawdziła się już na 100.000 hektarów uprawy w Polsce. Wśród nowości wyróżniają się także odmiana Eurytmi − jedna z najwcześniejszych na polskim rynku nasiennym, i odmiana Sikaldi, należąca do elitarnego programu żywienia zwierząt „Agro-Zoo”.

Jedną z najwcześniejszych odmian kukurydzy na polskim rynku nasiennym jest Eurytmi (CS), o dobrym wigorze i wysokiej zdrowotności roślin. Odmiana posiada doskonałe parametry kiszonkarskie. Wysoki udział ziarna i ponadprzeciętna koncentracja skrobi w kiszonce, w połączeniu z bardzo dobrą strawnością zapewniają idealną jakość żywieniową. Eurytmi to odmiana o uniwersalnym przeznaczeniu (zarówno na kiszonkę, jak i na ziarno). Kukurydzę cechuje mała podatność na wyleganie, dobry wczesny wigor oraz mała podatność na patogeny, takie jak Helminthosporium sp., Fusarium sp., Ustilago maydis.

Odmiany średnio wczesne reprezentuje Sikaldi (CS) – wyselekcjonowana, bardzo wydajna odmiana, należąca do elitarnego programu żywienia zwierząt „Agro-Zoo”. Sikaldi posiada doskonałe parametry kiszonkowe pod względem strawności i koncentracji energii. Odmiana o uniwersalnym przeznaczeniu na ziarno lub kiszonkę charakteryzuje się dobrą korelacją wielkości plonu ziarna do niskiej wilgotności podczas zbioru. Rośliny cechują się silną budową i wysoką zdrowotnością do końca wegetacji. Sikaldi to odmiana bardzo mało podatna na wyleganie; mało podatna na patogeny, takie jak Helminthosporium sp., Fusarium sp., Ustilago maydis.

Stabilny plon ziarna w każdych warunkach zapewnia odmiana Veritis (ES). Cechuje ją dobra wartość żywieniowa kiszonki, wysoka tolerancja na patogeny. Ziarno szybko dosycha już w czasie dojrzewania na polu i łatwo oddaje wodę w czasie dosuszania. Odmiana doskonale nadaje się na CCM.

Więcej informacji o odmianach można znaleźć w Katalogu Odmian Kukurydzy na 2016 r.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj