Ceny kukurydzy pną się w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
03-11-2020,20:10 Aktualizacja: 03-11-2020,20:53
A A A
Zbiory kukurydzy ziarnowej w pełni. W tym roku, tak jak już pisaliśmy, rolnicy muszą zmagać się z wysoką wilgotnością ziarna, a także z trudnymi warunkami zbiorów, ze względu na opady deszczu, a co za tym idzie z nadmiernym uwilgotnieniem pól. Jest jednak pozytywny aspekt, a mianowicie rosnące ceny kukurydzy. Czemu je zawdzięczamy? 
 
To efekt dużego zapotrzebowania na kukurydzę ze strony Chin, które odbudowują zapasy zbóż paszowych z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego oraz rekonstrukcji pogłowia trzody chlewnej po ataku ASF w 2018 r.
 
Chiński rząd w ostatnich latach rutynowo ustanawiał kontyngent taryfowy na import kukurydzy po obniżonych stawkach celnych, w wysokości 7,2 mln t na dany sezon. Nie był on w pełni wykorzystywany. A w tym roku został już przekroczony. 
 
zbiory kukurydzy, plony kukurydzy, Tadeusz Michalski, Polski Związek Producentów Kukurydzy

Zbiory kukurydzy mogą być rekordowe. Rynkowi szkodzą susze i niskie ceny

Obecny rok jest trudny dla rynku wielu upraw, w tym kukurydzy. Susze i chłodna wiosna spowodowały opóźnienia w zbiorach. Mimo to jest szansa na rekordowe, globalne plony oraz dobry wynik polskich eksporterów. - Rok jest dosyć...
Jak wynika bowiem z tygodniowego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), same Stany Zjednoczone do połowy października sprzedały Chinom 10,5 mln t kukurydzy. Choć faktyczne dostawy wyniosły zaledwie 1,7 mln t. 
 
Według artykułu w Asia Times Financial, chiński rząd rozważa zwiększenie kontyngentu taryfowego o obniżonych stawkach celnych dla kupujących. Analitycy oszacowali, że w tym sezonie zapotrzebowanie Państwa Środka na importowaną kukurydzę może osiągnąć czterokrotność dotychczasowej kwoty, a więc ok. 30 mln t. 
 
Kolejne zamówienia mogłyby uczynić z Chin największego importera kukurydzy na świecie (po raz pierwszy w historii) i prawdopodobnie podniosą światowe ceny kukurydzy oraz innych zbóż, które zresztą już rosną. 
 
Ukraińska firma analityczna UkrAgroConsult nie spodziewa się spadku cen kukurydzy (z wyłączeniem drobnych korekt) aż do stycznia-lutego 2021 r. 
 
Obecnie, w kraju, w wielu skupach, cena suchej kukurydzy przekroczyła 700 zł/t netto. Natomiast mokrej oscyluje między 400 a 490zł/t netto.
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu