Gwałtowny spadek sprzedaży opon rolniczych w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2016,10:15 Aktualizacja: 27-04-2016,10:33
A A A

Chociaż pierwszy kwartał 2016 roku polska branża oponiarska ogólnie ocenia jako udany okres, to nie we wszystkich segmentach rynku sytuacja jest zadowalająca.

Systematycznie wzrasta sprzedaż opon w kategorii samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli, a spada w przypadku maszyn rolniczych.

Opon do samochodów osobowych w pierwszym kwartale br. sprzedało się o 7 proc. więcej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego, opon ciężarowych sprzedano o 11 proc. więcej, a rekordowy, 24 proc. wzrost sprzedaży odnotowano w kategorii opon motocyklowych.

fabryka Bridgestone w Poznaniu, Bridgestone, Krzysztof Nowaczyk

Poznańska fabryka Bridgestone wyprodukowała 100 milionów opon

Stumilionową oponę wyprodukowała w piątek fabryka Bridgestone Poznań. Zakład działa od 18 lat i codziennie wytwarza 30 tys. sztuk opon. W najbliższych latach w fabryce planowany jest wzrost produkcji do ok. 33 tys. sztuk dziennie. Obecnie w...
- Zwiększona sprzedaż opon osobowych to efekt przedsezonowej odbudowy zapasów przez dystrybutorów, którzy w roku 2015 znacząco je redukowali. Warto też zwrócić uwagę na bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży opon w najwyższych segmentach rynku (Performance i SUV) - wskazuje Jacek Pryczek, prezes zarządu Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego. - Od co najmniej paru lat obserwujemy wzrost sprzedaży pojazdów wyposażanych przez producentów w opony o średnicach 17 cali i większych. W związku z tym rynek wymiany tych właśnie produktów rośnie, a trend ten powinien utrzymywać się w kolejnych latach - dodaje Pryczek.

Aż 29 proc. spadek dotyczył opon rolniczych. - Opony rolnicze to bardzo specyficzna kategoria - z jednej strony bardzo sezonowa, a z drugiej o dłuższym czasie użytkowania produktu. Wpływ na to ma także wzrost zadłużenia gospodarstw rolnych co odbiło się na płynności finansowej tego sektora - wyjaśnia Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Warto zwrócić uwagę na znaczny, 11 proc. wzrost sprzedaży opon do samochodów ciężarowych.

BKT Ridemax IT 697 M+S

Opona zimowa do ciągników

Opony Ridemax mają wzmocniony kord oraz utwardzony karkas, na którym jodełka składa się z pojedynczych klocków. Dzięki temu Ridemax IT 697 M+S sprawdza się na osi napędowej ciągników rolniczych pracujących zimą. Opona do tej...
- Przyczyn wzrostu sprzedaży w tym segmencie należy upatrywać w stosunkowo dobrej kondycji gospodarek państw Unii Europejskiej, istotnej wymianie towarowej pomiędzy rynkami i związanej z tym aktywności flot transportowych - tłumaczy Jacek Pryczek.

Sytuacja branży oponiarskiej z perspektywy całej Europy również daje powody do optymizmu.

Na całym kontynencie, w porównaniu z wynikami pierwszego kwartału 2015 roku, odnotowano 3 proc. wzrost sprzedaży opon do samochodów osobowych, 5 proc. wzrost sprzedaży opon ciężarowych i 4 proc. wzrost w kategorii opon motocyklowych.

Spadek - podobnie jak w Polsce - zanotowano tylko w przypadku opon rolniczych i wyniósł on 7 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie RPT
9/2021