System czyszczenia Claas 4D - srebro Agritechnica 2015

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Prof. Jacek Przybył, UP w Poznaniu
03-02-2016,11:55 Aktualizacja: 03-02-2016,10:18
A A A

System czyszczenia Claas 4D dla kombajnów hybrydowych Lexion ma na celu zachowanie wysokiej wydajności także podczas pracy na wzdłużnych, czy poprzecznych pochyłościach.

Straty ziarna podczas pracy kombajnu na pochyłościach rosną pomimo stosowania sit samopoziomujących. Dzieje się tak, ponieważ plewy i ziarno gromadzą się na położonej niżej części sit za wirnikami, a materiał z sita górnego trafia na położoną niżej część podsiewacza.

Nowy system czyszczenia 4D firmy Claas ma sprawdza się w przypadku maszyn na gąsienicach o wysokiej wydajności.

System składa się z dwóch elementów sterowania: otwierania lub zamykania klap rotorów zależnego od nachylenia maszyny oraz automatycznej regulacji prędkości obrotowej dmuchawy. Płyty klepiska rotora są podzielone na trzy segmenty, a każda z nich składa się z dwóch części, których ustawienie można dopasować w zależności od kąta nachylenia terenu. Dzięki temu wydzielony materiał jest kierowany wyłącznie ku znajdującej się bliżej pochyłości części sita górnego (i podsiewacza), co zapobiega gromadzeniu zbyt dużej ilości materiału na położonej niżej stronie systemu czyszczenia oraz gwałtownemu wzrostowi strat. System o prostej konstrukcji ma skomplikowany układ sterowania pozwalający zwiększyć wydajność kombajnu i jego skuteczność na pochyłościach.

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie RPT
11/2023

Pielenie z Trefflerem

Pokazy Valtra Smart Tour

Skrzynia biegów zautomatyzowana czy zrobotyzowana?

Czym wyróżnia się przekładnia RVshift w ciągnikach Deutz-Fahr?

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT