Sprzedaż ciągników rolniczych bije rekordy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes | redakcja@agropolska.pl
01-08-2021,10:00 Aktualizacja: 13-08-2021,14:57
A A A

Kryzys spowodowany przez pandemię COVID-19 nie wpłynął negatywnie na rynek maszyn rolniczych w Polsce. Ciągniki biją rekordy sprzedaży.

Według danych za pierwsze półrocze 2021 roku w kraju zarejestrowano ponad 6,5 tys. nowych traktorów - aż o blisko 2 tys. więcej rok do roku. Tendencja ma szanse utrzymać się na dłużej.

rejestracja ciągników rolniczych, rejestracja przyczep, CEPiK, PIGMiUR

Boom na maszyny trwa. Istotne wzrosty przyczep i ciągników

Dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wskazują, że w czerwcu zarejestrowano 1269 nowych ciągników oraz 1008 nowych przyczep rolniczych. Ostatnie miesiące przynosiły dobre wyniki, jeśli chodzi o maszyny...

- Przewidujemy na rynku ciągników dalsze wzrosty, a przynajmniej utrzymanie się tej dobrej tendencji, która jest. W pierwszych 10 dniach lipca zostało zarejestrowanych 471 nowych traktorów, a to jest naprawdę bardzo dobre otwarcie miesiąca i może zwiastować, że tendencja nadal będzie utrzymana na dobrym poziomie - ocenia Tomasz Rybak, menedżer projektu AgriTrac z firmy Martin&Jacob, agencji zajmującej się marketingiem w rolnictwie.

Warto podkreślić, że tak dobre wyniki sprzedaży udało się osiągnąć w trakcie trwającego kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa. W przypadku branży ma to znaczenie, ponieważ model sprzedaży traktorów opiera się w dużej mierze na bezpośrednich spotkaniach handlowców z potencjalnymi klientami. A w czasie pandemii kontakty były mocno ograniczone. Tym bardziej wyniki sprzedaży maszyn rolniczych można uznać za imponujące.

Ciągnik Valtra G135

Valtra G135 zdobywcą iF Design Award

IF Design Award jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów projektowych na świecie. Valtra G135 zwyciężyła w kategorii „Pojazdy” za design. Najnowsza Valtra serii G, wprowadzona na rynek w ubiegłym roku, to jedyny ciągnik,...

- W pierwszych miesiącach pandemii - w kwietniu czy maju - handlowcy nie do końca potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ponieważ nie mogli się spotkać z klientem. Obostrzenia spowodowały więc, że nie wiadomo było, jak zorganizować pracę przez przynajmniej dwa miesiące, natomiast w ostatecznym rozrachunku nie przełożyło się to negatywnie na sprzedaż - komentuje ekspert.

Z danych Martin&Jacob o sprzedaży ciągników poszczególnych producentów obecnych na polskim rynku wynika, że na pierwszym miejscu, i to od lat, plasuje się New Holland - ponad 300 maszyn. Na drugim miejscu jest John Deere (159), a tuż za nim Deutz-Fahr (151).

Warto też zwrócić uwagę na duże procentowe wzrosty nieco mniej popularnych marek takich jak Valtra (+117 proc. rok do roku), Case IH (+101 proc.), czy Steyr (+90 proc.). Dobre wyniki sprzedaży na polskim rynku osiągnęli również inni producenci ciągników: Kubota, Zator czy Massey Ferguson.

Claas Arion 400 rocznik 2021

Claas Arion 400 z roku modelowego 2021

Claas, wprowadzając do swoich ciągników serii Arion 400 normę emisji spalin Stage V, wykorzystał tę zmianę do jednoczesnego zastosowania wielu udoskonaleń. W efekcie traktory te, w porównaniu do poprzedników, mają poprawione...

Dobre wyniki tych firm wynikają też z coraz lepszego dopasowania oferty do potrzeb nabywców. - Producenci starają się dostosować ofertę do potrzeb rynku ciągników, do rynku rolników. Zmienia się bowiem zapotrzebowanie na moce traktorów. Rolnicy, kiedy jest dobry czas kupna maszyn, wybierają te o mocy mniej więcej 100–130 koni mechanicznych, a jest to związane z tym, że zmieniają się również gospodarstwa w Polsce - uważa Tomasz Rybak.  

Wzrostów sprzedaży nie zahamowały również podwyżki cen traktorów. - One nie są duże, ale wynikają z tego, że wszystkie komponenty związane chociażby z kryzysem czy z wysoką ceną stali powodują to, że producenci podnoszą ceny maszyn - ocenia ekspert z Martin & Jacob.

Podwyżki cen wynikają również z coraz surowszych norm emisji spalin oraz dostosowania ciągników do potrzeb środowiskowych. Oznacza to konieczność wprowadzenia zmian technologicznych, np. opracowania nowych silników, a to z kolei winduje ceny. Nie powinno to jednak zahamować sprzedaży.

Według eksperta popyt na ciągniki rolnicze rośnie, bo powiększają się w Polsce gospodarstwa. To z kolei wymusza powiększanie parku maszynowego.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
4/2024

Polska premiera siewnika Amazone Precea TCC 9000

Tendencje na światowym rynku techniki rolniczej

Jak powstał agregat do pasowej uprawy konopi?

John Deere współpracuje ze SpaceX

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu