Legenda może zniknąć. Jest wniosek o upadłość Ursusa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-10-2019,15:05 Aktualizacja: 07-10-2019,20:23
A A A

Amerykańska firma nie będzie jednak inwestować w Grupę Ursus. A wniosek o ogłoszenie upadłości legendarnego polskiego producenta maszyn rolniczych miał złożyć bank PKO BP.

Jeszcze na początku września sytuacja zadłużonego i objętego procesem restrukturyzacji przedsiębiorstwa wydawała się nieco poprawiać. Jak pisaliśmy, doszło do zawarcia kontraktu z firmą Möre Maskiner AB na dostawę 1008 przyczep na rynek szwedzki do końca czerwca 2021.

ursus, ursus bus,  Möre Maskiner AB , sprzedaż przyczep, Enerkon Solar International Inc

Tysiąc przyczep z Ursusa ma pojechać do Szwecji

Będący w restrukturyzacji Ursus S.A. poinformował o zawarciu z firmą Möre Maskiner AB kontraktu na dostawę 1008 przyczep na rynek szwedzki. Łączna wartość zamówienia to 21 mln 844 tys. zł. "Dostawy będą realizowane od września 2019...

Łączna wartość zamówienia to 21 mln 844 tys. zł. Spółka ponadto poinformowała o sygnowaniu z Enerkon Solar International Inc (USA) protokołu ustaleń, gdzie obie strony zobowiązały się dążyć do jak najszybszego zawarcia umowy inwestycyjnej.

W celu przywrócenia mocy produkcyjnych Grupie Ursus, Amerykanie mieli zainwestować w pierwszym etapie do 30 mln dolarów, z możliwością zwiększenia kwoty i objąć do 49 proc. akcji Ursus Bus S.A. oraz do 7 proc. akcji Ursus S.A.

Już po koniec września spółka wydała komunikat o powziętych informacjach, że amerykański fundusz inwestycyjny "jednostronnie, bez podania konkretnej i jednoznacznej przyczyny, zerwał negocjacje dotyczące udzielenia finansowania spółce Ursus Bus S.A.".

Zaraz potem producent maszyn poinformował o złożeniu do warszawskiej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw z kodeksu karnego oraz tych wymienionych w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi "przez Benjamina Ballout reprezentującego Enerkon Solar International Inc. na szkodę Ursus S.A. i Ursus Bus S.A.". Co ciekawe, lubelska policja otrzymała od amerykańskiej firmy zawiadomienie o nieprawidłowościach w Ursus Bus.

ursus, produkcja traktorów, ursus-bus, postępowanie układowe

Ursus zaskarży postanowienie sądu. Postępowanie układowe umorzone

Umorzone zostało postępowanie układowe prowadzone wobec Ursusa w restrukturyzacji. Spółka zamierza zaskarżyć postanowienie sądu w tej sprawie. "Zarząd Ursus S.A. w restrukturyzacji [...] otrzymał od nadzorcy sądowego pana Dariusza Wardy...

Kolejny cios miał spaść na legendarną markę ze strony banku. 2 października Ursus otrzymał od nadzorcy sądowego wiadomość, że Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna (PKO BP) złożyła w ostatnich dniach września wniosek o ogłoszenie upadłości producenta maszyn.

"Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo Restrukturyzacyjne w przypadku złożenia wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o ogłoszenie upadłości, w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny. W przypadku Emitenta (Ursus S.A. - red.) trwa obecnie przyspieszone postępowanie układowe - postanowienie o jego umorzeniu zostało zaskarżone i z ostrożności procesowej zażalenie zostało wsparte wnioskiem z art. 328 ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Po otrzymaniu ww. wniosku Emitent odniesie się do niego, wykazując brak przesłanek do jego uwzględnienia oraz podejmie wszelkie prawem przewidziane działania w celu osiągnięcia pozytywnego dla Emitenta, wierzycieli i akcjonariuszy spółki rozstrzygnięcia w zakresie restrukturyzacji" - czytamy w komunikacie.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie RPT
7-8/2024

Claas Elios i Axos

MF 235 i MF 255, czyli licencja na barkach Ursusa

Krampe ProBody 760

Ładowarek elektrycznych przybywa -cz. II

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT