Czyszczenie zaworu EGR w ciągniku ważniejsze niż myślisz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Płocki | krzysztof.plocki@rpt.pl
06-11-2019,10:00 Aktualizacja: 05-11-2019,23:06
A A A
Układ recyrkulacji spalin oparty jest na zaworze EGR, którego praca polega na otwieraniu/zamykaniu przepływu spalin do kolektora dolotowego powietrza silnikowego. Za sterowanie tym procesem odpowiada elektronika silnika, bo praca zaworu EGR jest wpisana w tzw. mapę silnika. Najczęściej jest on otwierany w zakresie średnich obrotów jednostki napędowej, a przy najniższych i najwyższych jest zamknięty.
 
Niestety, wysoka temperatura spalin w połączeniu z sadzą i jej pochodnymi z czasem utrudniają pracę zaworu EGR. Proces ten przyspieszają awarie m.in. układu wtryskowego paliwa, turbosprężarki i nadmierne zużycie oleju silnikowego. W przypadku gdy w zaworze EGR nagromadzi się bardzo dużo substancji smolistych to staje się nieszczelny, a nawet następuje mechaniczna blokada klapy gaszącej (przepustnicy EGR).
John Deere 6M_rok modelowy 2020

John Deere bez EGR i DPF

Ciągniki John Deere serii 6M z roku modelowego 2020 obejmują 7 modeli czterocylindrowych i 3 sześciocylindrowe. Silniki tych traktorów o mocach od 90 do 120 KM nie mają zaworu EGR i filtra DPF.   Układ recyrkulacji spalin z zaworem EGR...
W przypadku jej zablokowania w położeniu otwartym,  spaliny trafiają do komór spalania non stop. Wtedy silnik nie będzie pracował dobrze, a zbyt późne usunięcie tej awarii może mieć katastrofalne skutki dla całej jednostki napędowej - po dłuższym czasie doprowadzić do jej zniszczenia.
 
Dlatego zawór EGR powinien być systematycznie czyszczony, ale niestety nie znamy żadnego producenta ciągników, który ma taką czynność wpisaną do procedury serwisowej!
 
Po prostu zawór, gdy ulegnie awarii, jest wymieniany na nowy. Natomiast skutki jego niszczycielskiego działania na silnik z powodu niesprawnego działania to problem właściciela. Jak kontrolka chek engine zapali się w momencie zablokowania zaworu EGR, to jest szczęściarzem, a im później lub wcale, to ma problem mniejszy, większy, największy...
 
Z niecierpliwością czekamy na pierszego producenta ciagników rolniczych, który wprowadzi do procedury serwisowej okresowe czyszczenie zaworu EGR. To ważne, bo ma go większość traktorów produkowanych w ostatnich latach.
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
4/2024

Polska premiera siewnika Amazone Precea TCC 9000

Tendencje na światowym rynku techniki rolniczej

Jak powstał agregat do pasowej uprawy konopi?

John Deere współpracuje ze SpaceX

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu