Zmienił się model produkcji trzody chlewnej. Rząd ma priorytet

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2021,9:25 Aktualizacja: 23-06-2021,9:28
A A A

Wznowienie produkcji w małych i średnich gospodarstwach jest jednym z naszych priorytetów - powiedział Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

Z informacji przedstawionej przez polityka wynika, że w Polsce w ciągu ostatnich lat znacząco zmienił się model produkcji trzody chlewnej. Wskazał, że w wyniku m.in. koncentracji produkcji i ASF znacząco spadła liczba małych i średnich gospodarstw zajmujących się tradycyjną hodowlą trzody.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

ASF. Znamy szczegóły nowych ognisk

Główny Inspektorat Weterynarii podał szczegóły dotyczące trzech najnowszych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Wszystkie zostały stwierdzone w województwie łódzkim. W 3 ogniskach ASF znajdowało się łącznie 220 świń....

Tuczem zajmują się obecnie głównie wielkotowarowe fermy, które hodują go samodzielnie, ale często też importują warchlaki i zlecają ich chów indywidualnym rolnikom określając określone warunki (tzw. tucz kontraktowy), a potem skupują je od nich za określoną cenę.

Wiceminister przyznał, że cena ta jest często niższa niż np. w skupach, ale z drugiej strony rolnik podpisujący taki kontrakt ma zapewnione stałe źródło przychodu. Takim tuczem kontraktowym (nakładczym) zajmuje się obecnie w Polsce 19,5 tys. gospodarstw, a liczba dostarczonych świn wynosi ok. 12,7 mln sztuk.

W posiedzeniu komisji uczestniczył również prezes UOKiK Tomasz Chrósty, który wskazał, że kierowany przez niego urząd prowadzi obecnie trzy postępowania wobec firm stosujących tzw. tucz kontraktowy.

Jak wyjaśnił dwa to tzw. postępowania właściwe wobec spółek Agrifirm i Agri Plus, oraz trzecie, wobec firmy Hagric Woźniecki postępowanie wyjaśniające.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, półtusze wieprzowe, mięso wieprzowe, wieprzowina ena

Spadki na krajowym rynku trzody chlewnej

Ceny tuczników w Polsce w drugim tygodniu czerwca spadły. Ten sam trend dotyczy półtusz wieprzowych.   W Polsce w dniach 7-13 czerwca bieżącego roku w zakładach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji...

Zaznaczył, że UOKiK nie kwestionuje modelu tuczu nakładczego, ale zastrzeżenia budzą zasady rozliczeń stosowane przez organizatorów tuczu, związane ze sposobem ustalania końcowego wynagrodzenia dla rolnika. - Obciążanie dostawców nadmiernym ryzykiem może stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej przez duże firmy - mówił.

Wskazał, że hodowca może otrzymać w rozliczeniu mniej pieniędzy, jeśli tucznik nie osiągnie odpowiedniej wagi, podczas gdy rolnik nie ma wpływu na jakość i rodzaj dostarczanej genetyki warchlaków, zmuszony jest także do skarmiania wyłącznie paszami dostarczanymi przez organizatora tuczu, w wyznaczonych przez niego dawkach.

Odnosząc się do pytań stawianych przez posłów, Bartosik powiedział, że wznowienie produkcji w małych i średnich gospodarstwach jest jednym z rządowych priorytetów.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA