Zamieszanie cenowe w związku z ASF w Lubuskiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-11-2019,15:40 Aktualizacja: 25-11-2019,15:44
A A A

Zakłady mięsne w Polsce płacą o około 10 centów tj. około 40 groszy za kilogram mniej, niż nasi zachodni sąsiedzi. Jeszcze niższe stawki oferują zakłady zlokalizowane w woj. lubuskim. Wszystko przez przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików.

Hodowcy trzody chlewnej z woj. lubuskiego, którzy znajdują się na obszarach objętych występowaniem afrykańskiego pomoru świń u dzików, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, otrzymują mniej pieniędzy za wyprodukowane tuczniki.

"Szczególne zamieszanie na rynku powstało po potwierdzeniu wirusa ASF w województwie lubuskim. Podmioty skupujące proponują producentom świń ceny o kilkadziesiąt groszy niższe niż w innych województwach nieobjętych ograniczeniami ze względu na chorobę ASF" czytamy w komunikacie związku.

tuczarnia, chlewnia, trzoda chlewna, budowa chlewni, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, tuczniki, hodowcy

Hodowcy chcą wybudować dwie tuczarnie ale nie mogą. Dlaczego?

Rolnicy chcą inwestować, ale są skutecznie blokowani przez lokalne władze oraz społeczeństwo. Adam Świderski oraz jego ojciec Józef z Mściszewa w woj. wielkopolskim planują dwie osobne inwestycje. Obaj chcą wybudować tuczarnie na 1000 sztuk...

Tuczniki w krajach Unii Europejskiej wciąż drożeją. W Belgii ich ceny wzrosły o 5 centów do poziomu 1,310 euro za kg żywca (ok. 5,6 zł), a w Holandii o 3 centy do wartości 1,460 euro za kg żywca (ok. 6.26 zł).

Cena tuczników w Niemczech do 27 listopada będzie wynosić 1,95 euro za kg tuszy tj. około 8,36 zł za kg wbc. To o 6 centów więcej niż przed tygodniem.

Cena tuczników w Niemczech rośnie mimo wzrostu liczby ubijanych świń oraz większej wagi tusz. Jak informuje KZP-PTCH jest to efekt wzmożonego eksportu do Chin oraz większego popytu charakterystycznego dla okresu przedświątecznego.

Zakłady ubojowe w Niemczech z trudem pokrywają swoje zapotrzebowanie na surowiec. W efekcie tego podnoszą ceny żywca do bardzo wysokich poziomów, które są bliskie rekordowych.

Cena skupu świń w Danii w przeciwieństwie do Niemiec została zamrożona do połowy grudnia. Obecnie wynosi ona 13,60 DKK za kg wbc tj. około 7.82 zł/kg.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA