Wysokie ceny prosiąt i pasz, a tuczniki są tanie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-11-2018,15:50 Aktualizacja: 23-11-2018,15:41
A A A

Import warchlaków, import i eksport wieprzowiny czy ceny tuczników. To główne czynniki, które wpływają na rynek produkcji świń w Polsce.

Import żywych prosiąt, głównie z Danii rośnie. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 roku kupiliśmy z tego kraju nieco ponad 5 mln sztuk zwierząt. To o 6,3 proc. więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Ceny warchlaków zaczęły rosnąć u głównych europejskich producentów. W ciągu ostatnich czterech tygodni w Danii wzrosły one o 10,6 proc. Jeszcze większe zwyżki odnotowano w Holandii (+37,5 proc.) oraz w Niemczech (+16,1 proc.).

asf w polsce, walka z asf w polsce, hodowla trzody chlewnej, program bioasekuracji

Wiele gmin uwolnionych od ograniczeń związanych z ASF

Komisja Europejska zgodziła się na uwolnienie od ograniczeń związanych z wystąpieniem ASF 60 polskich gmin. Polska wystąpiła do Brukseli o zniesienie restrykcji w kolejnych gminach. "Od 19 września nie zanotowano Polsce ognisk ASF. To efekt...

Eksport polskiej wieprzowiny, według danych ministerstwa rolnictwa, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku wyniósł 367 tys. ton. To o 3,3 proc więcej niż rok temu.

Import wieprzowiny do Polski w tym samym czasie wzrósł do 562 tys. ton tj. o 7,8 proc. Oznacza to, że deficyt w handlu wieprzowiną pogłębił się o 18 proc. rok do roku.

Pasza pełnoporcjowa, wg danych ministerstwa rolnictwa, w październiku kosztowała 1169 zł/tonę i była o 5,32 proc. wyższa niż rok temu.

Wskaźnik ceny tuczników w stosunku do paszy układa się niekorzystnie. W październiku 2018 roku wyniósł on zaledwie 3,69. Rok wcześniej było to 4,36.

warchlaki, tuczniki, cena, Niemcy

Warchlaki w Niemczech podrożały. Sprawdź co z tucznikami

Notowania warchlaków niemieckich według Vereinigung der Erzeugergemeinschaften für Vieh und Fleisch (VEZG) po raz kolejny wzrosły. Z kolei tuczników na Małej Giełdzie pozostały bez zmian, ale w wyniku zmiany kursu euro po...

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce i Europie utrzymuje się na wysokim poziomie choć pojawiły się pierwsze spadki liczby macior. W naszym kraju wyniósł on 1,6 proc. rok do roku.

"Spadek pogłowia macior jest odzwierciedleniem braku opłacalności produkcji, co w połowie 2019 może przynieść ograniczenie podaży żywca na rynku i stopniowy wzrost cen skupu" czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

Produkcja trzody chlewnej w Polsce, ale również na całym świecie, jest praktykowana na coraz większą skalę. Dzieje się tak wskutek dużej konkurencji na globalnym rynku wieprzowiny.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA