Wirus ASF zabił już ponad 123 tysiące świń w Rumunii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-09-2018,12:00 Aktualizacja: 04-09-2018,11:59
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń w Rumunii od momentu wybuchu pierwszego ogniska 31 lipca 2017 roku bardzo szybko rozprzestrzenił się po tym kraju. Najbardziej dynamiczny wzrost zachorowań u trzody chlewnej odnotowano jednak w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Służby weterynaryjne w Rumunii do końca sierpnia tego roku odnotowały afrykański pomór świń w 10 z 41 regionów tego kraju.

Ansvsa czyli rumuński Urząd ds. Weterynarii i Bezpieczeństwa Żywności informuje, że do końca sierpnia tego roku zgłoszono w tym kraju 781 ognisk u świń domowych z czego 12 wystąpiło w dużych gospodarstwach komercyjnych.

asf w bułgarii, Tutrakanci, warna, hodowla trzody chlewnej

ASF przekroczył kolejną europejską granicę

We wsi Tutrakanci w północno-wschodniej Bułgarii, niedaleko Warny, odkryto ognisko afrykańskiego pomoru świń - poinformowała Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności. To pierwsze ognisko choroby w tym kraju. Dotąd próbki pobierane...

Wirus ASF w Rumunii spowodował śmierć ponad 123 tysięcy świń. Przypominamy, że pod koniec sierpnia afrykański pomór świń dostał się do największej fermy trzody chlewnej w tym kraju. Został potwierdzony w gospodarstwie utrzymującym 140 tysięcy świń.

ASF najbardziej szerzy się w południowej oraz południowo-wschodniej części tego kraju. Mapę obrazującą rozprzestrzenianie się ASF w Rumunii można znaleźć TUTAJ (źródło: OIE)

Komisja Europejska zadeklarowała regionalizację terytorium Rumunii wyznaczając między innymi obszary o podwyższonym ryzyku bez ognisk ASF oraz występowanie tej choroby u świń domowych i dzików. Mapę z wyznaczonymi obszarami można znaleźć TUTAJ. (źródło: KE)

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA