Wirus ASF zabija dziki, ale przypadków jest mniej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-07-2019,10:50 Aktualizacja: 30-07-2019,10:48
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych 24 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski.

Przypadki ASF nr 2019/1393 - 2019/1416 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach w dniach od 15 do 21 lipca.

Główny lekarz weterynarii od początku tego roku potwierdził już 1416 przypadków ASF u dzików w Polsce.

- Nie należy się martwić rosnącą liczbą przypadków u dzików w Polsce. Te zwierzęta są utylizowane więc tym sposobem usuwamy wirusa ze środowiska - mówił dr hab. prof. nadzw. Grzegorz Woźniakowski podczas tegorocznej międzynarodowej konferencji naukowej w Puławach.

ASF, ogniska, wirus, trzoda chlewna

Kolejne świnie do utylizacji. Ognisko nr 30 potwierdzone

Główny lekarz weterynarii poinformował dziś (29 lipca) o wystąpieniu 30 w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirus zaatakował w gospodarstwie utrzymującym 180 świń.   Służby weterynaryjne potwierdziły wystąpienie 30. w...

Główny lekarz weterynarii poinformował, że w okresie od 15 do 21 lipca służby znalazły 34 martwe dziki, z których sześć osobników zostało odstrzelonych.

Liczna odstrzelonych dzików zawsze jest dużo mniejsza od padłych, co nie jest złym wyznacznikiem zwalczania i monitoringu ASF.

- Przez pięć lat walki z pomorem wiemy już, że najbardziej skutecznym elementem w wykrywaniu ASF-u u tych zwierząt nawet na terenach, gdzie ta choroba nie występuje, jest monitoring bierny czyli zbieranie i badanie oraz utylizacja szczątków padłych dzików. Jest on 50 razy bardziej efektywny niż monitoring czynny, który polega na badaniu tylko i wyłącznie dzików odstrzelonych - podkreśla prof. Grzegorz Woźniakowski

ognisko asf, wirus asf, afrykański pomór świń, dziki

Hodowco czy wiesz już jak zatrzymać ASF?

Hodowco czy wiesz już jak zatrzymać ASF? To hasło, które towarzyszy kampanii prowadzonej przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS oraz Związek Polskie Mięso. W obliczu coraz większej liczby ognisk ASF...

Najbardziej liczny przypadek ASF u dzików w okresie od 15 do 21 lipca wystąpił w województwie warmińsko-mazurskim w miejscowości Rosochackie położonej w powiecie oleckim w gminie Olecko.

Służby weterynaryjne znalazły tam sześć padłych dzików o niekreślonej płci w wieku od jednego miesiąca do 2 lat i w wadze od 10 do 70 kg.

Szczegóły dotyczące bieżących przypadków ASF znajdziesz TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie nr 4/2019. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA