Wirus ASF wciąż jest w środowisku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-05-2023,11:30 Aktualizacja: 07-05-2023,11:33
A A A

Liczba ognisk ASF u świń domowych w 2022 roku była zdecydowanie niższa niż rok i dwa lata wcześniej. W 2023 r. wykryto dopiero jedno zakażone stado. Zdaniem ekspertów te dane zakrzywiają rzeczywistość, która wcale nie jest taka różowa.

- Zbyt szybko zamierzaliśmy osiąść na laurach. Patrząc tylko na statystyki faktycznie widzimy, że w ubiegłym roku w porównaniu do poprzednich lat liczba ognisk ASF u świń istotnie zmalała - mówi Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej Polpig dodając:

- Moim zdaniem niektórzy doszli do wniosku, że z ASF-em będzie tak samo jak z wirusem Covid-19 tj. pojawiła się fala, która przeszła. Jednak jeśli chodzi o ten patogen, to tak nie działa. Może on przetrwać wiele miesięcy, w tym czasie być aktywny i wciąż zakażać

ASF, program bioasekuracji, MRiRW, wirus ASF, strefy objęte ograniczeniami, progam zwalczania ASF, Branżowe Porozumienie

Hodowcy wciąż nie wiedzą co z bioasekuracją małych stad

Hodowcy trzody chlewnej już wiele tygodni temu alarmowali o możliwych negatywnych skutkach propozycji polityków dotyczących małych stad świń. Chcą oni odwołania pewnych zasad bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących do 10 sztuk. -...

Tych działań brakuje

W Polsce potrzebne są działania, których do tej pory zabrakło. Przede wszystkim chodzi o zdecydowaną walkę z chorobą u dzików przez zmniejszanie ich populacji.

Ogniska choroby u tych zwierząt wciąż wybuchają. W tym roku do 28 kwietnia służby stwierdziły już 1233.

- Wirusa w środowisku nie ubywa, a im większa jego presja tym większe prawdopodobieństwo, że w końcu przedostanie się on do stada trzody chlewnej. Nie ma 100% gwarancji, że wdrożone przez hodowców zasady bioasekuracji ochronią ich zwierzęta przez ASF-em - mówi Aleksander Dargiewicz.

To, że w ubiegłym roku mieliśmy tylko 14 ognisk u świń nie oznacza, że w tym będzie ich mniej. Najwięcej zakażeń występuje od czerwca do października.

- Ten newralgiczny w każdym roku okres dopiero przed nami. Jeśli więc nie będziemy zmniejszać presji wirusa w środowisku, a nie widzę żeby to się działo obawiam się, że liczba zakażonych stad świń będzie rosła - podsumowuje Dargiewicz.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA