Wirus ASF potwierdzony u kolejnych padłych i odstrzelonych dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-10-2018,10:55 Aktualizacja: 12-10-2018,10:53
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował 12 października o kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski. Wirus został wykryty u trzech sztuk padłych oraz sześciu odstrzelonych.
 
ASF został potwierdzony u kolejnych dziewięciu dzików z woj. podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz lubelskiego.
 
Przypadek nr 2851 stanowi samica w wieku 2 lat, której zwłoki znaleziono w miejscowości Osińska Buda w powiecie augustowskim w woj. podlaskim w odległości 39 km od granicy z Białorusią.
 
Przypadki nr 2852 oraz 2853 stanowi jedna samica w wieku 2 lat odstrzelona w okolicy miejscowości Drażniew i samica w wieku 6 miesięcy, której zwłoki znaleziono w okolicy Warszawy. Oba przypadki wystąpiły w woj. mazowieckim,
 
ASF, trzoda chlewna, projekt, MRiRW

ASF - nowe przepisy ułatwią sprzedaż świń ze stref z ograniczeniami

Trzoda chlewna pochodząca z obszarów podlegających ograniczeniom w zakresie zdrowia zwierząt ze względu na wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi może być wprowadzona na rynek. Warunkiem jest...
Przypadki 2854 i 2855 stanowi samiec w wieku 2,5 roku, którego zwłoki znaleziono w okolicy Rodnowa oraz samica w wieku 6 miesięcy odstrzelona w miejscowości Kałki. Powyższe przypadki dotyczą woj. warmińsko-mazurskiego. 
 
Dwa kolejne przypadki potwierdzono u dwóch samic w wieku 6 miesięcy odstrzelonych w okolicy miejscowości Baniocha w woj. mazowieckim. Przypadek nr 2858 stanowi roczna samica odstrzelona w Lipowinie w woj. warmińsko-mazurskim.
 
Ostatni potwierdzony przypadek nr 2859 stanowi samica w wieku 2 lat odstrzelona w pobliżu miejscowości Kaplonosy w woj. lubelskim.
 
Wszystkie przypadki zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 24-30 września 2018 r.
 
Do tej pory główny lekarz weterynarii potwierdził 213 ognisk choroby u trzody chlewnej oraz 2859 przypadków u dzików.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA