Wirus ASF nadal dziesiątkuje dziki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-08-2018,10:40 Aktualizacja: 10-08-2018,10:42
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń nadal dziesiątkuję pogłowie dzików w Polsce. Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 96 przypadków ASF u tych zwierząt.

Służby weterynaryjne znalazły 96 martwych dzików W tej liczbie znajduje się 13 odstrzelonych sztuk.

Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 23 lipca - 5 sierpnia 2018 r.

cena, tuczniki, Niemcy, trzoda chlewna

Apelują do rolników aby nie sprzedawali świń do niektórych ubojni

Niemieckie branżowe organizacje, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, wystąpiły z apelem do tamtejszych producentów trzody chlewnej. Organizacje te apelują, aby producenci nie dostarczali świń...

Najbardziej liczny przypadek wystąpił w woj. warmińsko-mazurskim w miejscowości Nowa Karczma położonej w gminie Górowo Iłowieckie w powiecie bartoszyckim w odległości 11,2 km od granicy z Rosją. Służby weterynaryjne znalazły tam pięć martwych samic dzików w wadze od 3 do 10 kilogramów.

Wirus ASF jest najbardziej aktywny w ciepłe miesiące. Służby weterynaryjne apelują o to, aby rolnicy, zwłaszcza na terenach na których występuje ASF, zachowali szczególną ostrożność i w związku z rozpoczętymi pracami polowymi nie przenieśli tego patogenu do swojego gospodarstwa.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj i tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA