Wieprzowina będzie skupowana na rezerwy strategiczne państwa?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2021,14:10 Aktualizacja: 30-09-2021,13:38
A A A

Szef resortu rolnictwa wystąpił z pismem do premiera o uruchomienie zakupu interwencyjnego mięsa wieprzowego i jego przetworów na rezerwy strategiczne - poinformował w Sejmie wiceminister Ryszard Bartosik.

- Minister rolnictwa wystąpił z pismem w trybie niejawnym do prezesa Rady Ministrów o uruchomienie zakupów mięsa wieprzowego lub wybranych wyrobów wieprzowych na rezerwy strategiczne przez Agencję Rezerw Strategicznych. Sprawa jest w trakcie procedowania - doprecyzował polityk.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Ognisko ASF nr 107. Gdzie wybuchło tym razem?

Główny lekarz weterynarii poinformował o wybuchu 107. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2021 roku. Ich liczba zbliża się więc do rekordowej odnotowanej w 2018 roku, kiedy to wyniosła ona 109. Ognisko ASF 2021/107 zostało...

Bartosik odpowiadał na pytania posłów Koalicji Polskiej w sprawie pilnej pomocy dla producentów trzody chlewnej w związku ze spadkiem cen i opłacalności produkcji spowodowanej rozszerzającym się obszarem występowania afrykańskiego pomoru świń.

Zaznaczył, że rząd podejmuje szereg działań zarówno dotyczących zwalczania ASF, jak i pomocy dla rolników, którzy z tego tytułu ponoszą straty. - To m.in. odstrzał dzików, monitoring tych zwierząt, usuwanie zwłok padłych dzików, szybka likwidacja ognisk choroby i pomoc w bioasekuracji gospodarstw - wyliczał.

Wiceminister przypomniał, że obecnie trwa nabór wniosków na dotacje do inwestycji na bioasekurację. Refundacja wynosi do 80 proc. poniesionych kosztów. Do 19 września wnioski o pomoc złożyło ponad 7,6 tys. rolników, z czego ponad 4,5 tys. osób ma już zakontraktowaną pomoc na kwotę ok. 240 mln zł.

Do końca listopada trwa ponadto nabór wniosków na pomoc na wyrównanie kwoty obniżonych dochodów uzyskanej ze sprzedaży świń znajdujących się na obszarze objętym restrykcjami w związku z ASF.

powiat mielecki, asf, ognisko asf, wirus asf, trzoda chlewna, Podkarpacie, rolniczy handel detaliczny, lochy, maciory

Hodowca świń mówi co się dzieje w powiecie mieleckim

Liczba ognisk ASF w województwie podkarpackim wzrosła do 54. Tylko w samym powiecie mieleckim służby potwierdziły aż 51 gospodarstw dotkniętych tą chorobą, w których znajdowało się łącznie 3514 świń. - Dużo jest powiedziane o pomocy...

- Jest też prowadzona osłona finansowa zaciągniętych zobowiązań cywilno-prawnych. Producenci rolni prowadzący chów (...) mogą starać się o nieoprocentowane pożyczki na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilno-prawnych. Producenci trzody, którzy zaprzestali produkcji w związku z obowiązującym zakazem utrzymywania świń, mogą także skorzystać z pomocy finansowej - dodał Bartosik.

Podkreślił, że resort ma środki na odszkodowania, które są wypłacane regularnie, gdy rolnicy spełnią warunki stawiane przez weterynarię.

Polityk zaznaczył, że chociaż unijne przepisy w przypadku rynku wieprzowiny nie obejmują mechanizmu interwencji w formie skupu wieprzowiny, w drodze rozporządzenia KE można uruchomić mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania tego mięsa. - KE stoi na stanowisku, że uruchomienie takiej interwencji jest niezasadne - powiedział Bartosik. Poinformował, że ministerstwo nadal będzie podejmowało starania na forum KE w tej sprawie.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA