Uchylono restrykcje wokół 52 wygaszonych ognisk ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-11-2017,10:00 Aktualizacja: 13-11-2017,10:15
A A A

Od miesiąca w Polsce nie stwierdzono nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. Do tej pory uchylono restrykcje wokół 52 wygaszonych ognisk - poinformował resort rolnictwa.

Aktualna sytuacja epizootyczna dotycząca występowania ASF w kraju oraz działania podejmowane w celu zwalczania tej choroby były tematem posiedzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem wirusa. Spotkaniu przewodniczył Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

afrykański pomór świń, dziki, przypadki ASF, ogniska ASF

Przypadki ASF u dzików ponownie wykryte

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach ASF u dzików. Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty u 19 martwych zwierząt oraz u jednej odstrzelonej sztuki. Trzy przypadki dotyczą woj. podlaskiego, a siedem woj....

W opinii ekspertów, nadal dużym problemem pozostaje szerzenie się wirusa wśród dzików. Dlatego ważne jest, zgodnie z rekomendacją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zmniejszenie populacji dzików do końca listopada do 0,1 osobnika na km2 na terenie kraju na wschód od Wisły oraz maksymalnie wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. W pozostałej części kraju, ze szczególnym uwzględnieniem parków narodowych do 0,5 osobnika na km2.

W opinii zespołu, redukcji populacji dzików należy dokonywać systematycznie w ramach planowanej gospodarki łowieckiej, a tam, gdzie to konieczne, należy prowadzić odstrzały sanitarne.

Z badań wykonywanych przez Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach wynika, że odnajdywane na terenie naszego kraju padłe dziki w znaczącym odsetku (50-65 proc.) były chore na ASF.

ASF, trzoda chlewna, świnie, prawo, przepisy, nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób

Rolnicy bez odszkodowań za świnie zabite w związku z wystąpieniem ASF

Resort rolnictwa potwierdza, że część rolników, w gospodarstwach których zostały zabite świnie w związku z afrykańskim pomorem świń, nie otrzyma odszkodowań. Dlaczego? Wszystko przez nieprawidłowości w zakresie przestrzegania...

Istotne znaczenie dla zwalczania ASF ma przestrzeganie unijnych przepisów dotyczących nie wwożenia do Unii produktów pochodzenia zwierzęcego. Prawdopodobnym źródłem zakażenia dzików wirusem ASF w Czechach było wwiezienie na teren tego kraju zakażonego mięsa.

Uczestniczący w posiedzeniu wiceminister Rafał Romanowski poinformował o ustaleniach konferencji, która odbyła się w Pradze z udziałem Vytenisa Andriukaitisa, komisarza ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności. Jej uczestnicy - ministrowie rolnictwa z kilkunastu krajów UE - podkreślali potrzebę zaostrzenia walki z nielegalnym przewozem żywności.

W Polsce kontrolowane są bagaże i przesyłki z krajów pozaunijnych pod kątem produktów pochodzenia zwierzęcego. W wyniku tych działań w ciągu ostatnich 12 tygodni Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała i skonfiskowała ponad 53 tony produktów pochodzenia zwierzęcego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA