Tuczniki tańsze o złotówkę! To reakcja na ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-09-2020,20:10 Aktualizacja: 14-09-2020,20:43
A A A

Rynek trzody chlewnej w Niemczech po oficjalnym potwierdzeniu przez ministra rolnictwa Julię Klöckner wystąpienia pierwszego przypadku ASF zareagował tak, jak obawiali się hodowcy.

Cena tuczników notowana na dużej giełdzie VEZG zmalała aż o 20 centów do poziomu 1,27 euro za kg w wadze bitej ciepłej. W przeliczeniu na polską walutę jest to ok. 5,65 zł za kg.

Tuczniki w notowaniach w środę 9 września kosztowały jeszcze 1,47 euro za kg wbc, co w przeliczeniu na złotówki stanowiło około 6,54 zł za kg.

  • Tuczniki w Niemczech kosztują 1,27 euro za kg wbc
  • Zakłady mięsne w Niemczech skorygowały cenę o 20 centów w dół
  • Chiny wstrzymały import niemieckiej wieprzowiny
  • Cena tuczników w UE wskutek wykrycia ASF w Niemczech może znacząco zmaleć
  • Do Polski może trafić bardzo dużo niemieckiej wieprzowiny

asf w Niemczech, przypadek ASF, padły dzik, Niemcy, wirus ASF w Niemczech, afrykański pomór świń, padłe dziki, eksport

ASF w Niemczech to wielka niepewność na rynku wieprzowiny

Producenci tuczników nie mają powodów do zadowolenia. W Polsce mamy prawdziwy wysyp ognisk ASF oraz zagrożenie wystąpienie drugiej fali Covid-19. Całej branży trzody chlewnej od kilku dni towarzyszy duża niepewność po tym, jak w...

Chiny muszą uzupełnić braki

Cena tuczników natychmiast drastycznie zmalała wskutek wprowadzenia przez Chiny oraz Koreę Południową zakazu importu wieprzowiny z Niemiec.

Niemcy są drugim po Hiszpanii unijnym dostawcą wieprzowiny do Chin. Tylko w pierwszym półroczu tego roku Państwo Środka kupiło od tamtejszych dostawców 380 tys. ton produktów wieprzowych. To wzrost aż o 65% rok do roku.

"Wstrzymanie eksportu do Chin oznacza, że miesięcznie ponad 60 tys. ton wieprzowiny pozostanie na rynku unijnym powodując presję na ceny skupu świń w całej Unii Europejskiej" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Chiny wstrzymując import wieprzowiny z Niemiec z pewnością pogłębią deficyt tego mięsa na krajowym rynku. W związku z tym tamtejsze władze będą musiały bardzo szybko zrekompensować sobie te braki.

Eksport wieprzowiny do Chin prawdopodobnie znacząco wzrośnie w takich krajach jak Hiszpania, która w I półroczu 2020 r. sprzedała tam aż 518 tys. ton tego mięsa tj. aż o 110% więcej niż rok temu, ale także USA oraz Brazylia.

cena tuczników, żywiec wieprzowy, trzoda chlewna, spadek cen tuczników,

Cena świń zdecydowanie niższa niż przed rokiem

Żywiec wieprzowy w ostatnim tygodniu sierpnia uzyskał średnią cenę na poziomie 4,85 zł za kg. Była ona o 18% niższa niż w analogicznym okresie 2019 r.    Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje, że cena...

Polska w trudnej sytuacji

Niemcy są największym odbiorcą polskiej wieprzowiny. Dostarczamy tam 13,4% wszystkich wywożonych z kraju produktów wieprzowych.

W związku z zablokowaniem importu niemieckiej wieprzowiny przez Chiny, polscy eksporterzy mogą mieć bardzo duży problem z utrzymaniem dotychczasowego poziomu wywozu towarów.

Kolejnym problemem wydaje się być spodziewany masowy napływ niemieckiej wieprzowiny do Polski. Ten proceder z pewnością wpłynie na znaczące spadki cen skupu świń na krajowym rynku.

"Wchodzimy w okres głębokiego kryzysu na rynku wieprzowiny, który można będzie ograniczyć poprzez działania dyplomatyczne w krajach azjatyckich oraz interwencję na unijnym rynku wieprzowiny" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA