Tuczniki tanieją, a ceny paszy idą w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-10-2018,10:30 Aktualizacja: 15-10-2018,10:16
A A A
Ceny tuczników w ubiegłym tygodniu spadły we Francji, Holandii oraz w Hiszpanii. Sytuację producentów żywca wieprzowego dodatkowo pogarsza wzrost kosztów paszy, który jest skutkiem suszy. 
 
Niskie ceny tuczników oraz wzrost kosztów paszy coraz bardziej dają się we znaki rolnikom. Ceny żywca wieprzowego na początku ubiegłego tygodnia w krajach unijnych były zróżnicowane. Odnotowano zarówno ich stabilizację jak ich spadki.
 
W Danii, Belgii, Austrii, i Niemczech zostały one na tym samym poziomie, co przed tygodniem. Dodatkowo w Belgii, która ze względu na potwierdzenie przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików, cena utrzymała się na niezmienionym poziomie już drugi tydzień z rzędu. 
 
ASF, wirus, przypadki choroby, dziki

Wirus ASF potwierdzony u kolejnych padłych i odstrzelonych dzików

Główny lekarz weterynarii poinformował 12 października o kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski. Wirus został wykryty u trzech sztuk padłych oraz sześciu odstrzelonych.   ASF został potwierdzony u...
Niemiecki rynek wieprzowiny również drugi tydzień z rzędu nie zmienił swoich notowań. W rezultacie cena obowiązująca do środy (10 października) utrzymała się na poziomie 1,40 euro za kilogram w wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6 zł za kg.  
 
Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej mimo niezmienionych cen, wiele ubojni u naszego zachodniego sąsiada prowadziło skup na podstawie własnych niższych cenników, wywołując presję na cenę tuczników. Były one niższe od 2 do 4 centów.
 
Tuczniki łagodnie obniżyły swoje notowania we Francji i Holandii. Natomiast w Hiszpanii koniec sezonu spowodował zwiększoną podaż żywca i spadek jego cen. 
 
W Niemczech w dniu 10 października notowania tuczników obniżono o 4 centy do poziomu 1,36 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę daje to około 5,85 zł. Jest to o 9,3 proc. mniej niż płacono w poprzednim roku.  
 
Według ekspertów KZP-PTCH w najbliższym czasie należy także spodziewać się spadków notowań na krajowym rynku. Trudną sytuację producentów żywca wieprzowego dodatkowo pogarsza wysoka cena pasz oraz import taniej wieprzowiny z Belgii.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA