Tuczniki są tańsze, ale tylko chwilowo?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-09-2022,8:05 Aktualizacja: 29-09-2022,19:50
A A A

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG w notowaniach z 28 września odnotowała spadek. Zmalała ona o 10 centów do wartości 2 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro według NBP (4,8147), jest to 9,62 zł za kg wbc.

- Przez ostatni tydzień byliśmy pełni obaw co do cen, jakich możemy się spodziewać na VEZG, a wynikało to z braku handlu na giełdzie ISW. Niestety, nasze obawy się potwierdziły, jednak rzeczywistość okazała się gorsza niż przewidywania - komentuje Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy PZHiPTCh Polsus.

W Niemczech ceny w przeliczeniu na złotówki spadły o ponad 30 groszy na kilogramie. W Polsce, jak podkreśla Czarniak, jest jeszcze gorzej.

ceny tuczników, Niemcy, żywiec wieprzowy, trzoda chlewna, eksport do Chin,

Wzrost cen żywca wieprzowego w pierwszej połowie września

Ceny w skupie żywca wieprzowego w pierwszej połowie września wzrosły średnio o 1%. W Polsce w tym okresie tuczniki również podrożały o 1%.    Żywiec wieprzowy na rynku krajowym w dniach od 12 do 18 września był skupowany w...

- Najwyższe stawki z poziomu około 10 zł poubojowo w klasie E spadły do 9,50 zł za kg w klasie E. Sytuacja jest o tyle dziwna, że nawet ostatnie dane GUS wskazują na znaczny spadek pogłowia świń w Polsce wobec i tak zbyt małej produkcji wobec konsumpcji wieprzowiny - mówi Czarniak.

Niedobory żywca i mięsa należy więc sprowadzać z zagranicy, czemu nie sprzyjają rekordowe kursy euro i dolara.

Dlaczego cena maleje?

VEZG oficjalnie poinformowała, że występująca obecnie rosnąca podaż przy niższym popycie powoduje spadek cen.

- Trochę mnie to dziwi, bo wszelkie dostępne dane informują o spadkach lub problemach z utrzymaniem wielkości produkcji, co powinno raczej sprzyjać podnoszeniu cenników. Mniejszy popyt może być związany z inflacją, z którą boryka się UE oraz zakończeniem sezonu grillowego - mówi Bartosz Czarniak i dodaje:

- Jakie są wiec moje podejrzenia? Chwilowa wyższa podaż żywca na rynku została wykorzystana do zbicia ceny, aby uszykować grunt pod to, co za chwilę nastąpi.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Cena tuczników na VEZG z 28 września. Spadek notowań

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG w notowaniach z 28 września odnotowała spadek. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od 4 maja. Cena tuczników zmalała o 10 centów do wartości 2 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską...

Zdaniem Czarniaka, gdy niedawno cena tuczników dynamicznie rosła, a zbóż zaczęła maleć, wielu hodowców upatrywało szansę na wypracowanie zysku. Zwiększył się więc popyt na prosięta do tuczu. Później ta sytuacja została zahamowana, co znacząco obniżyło zainteresowanie rolników zakupem prosiąt.

- Teraz na sprzedaż idą tuczniki z początku większego zainteresowania zakupu warchlaka, ale kiedy on się skończy, przyjdzie okres mocno ograniczonej podaży. Sam w obecnym momencie będę miał 3 miesięczną przerwę w sprzedaży tuczników. Na to się właśnie szykuje branża, bo jeżeli świń będzie mniej, to cena będzie musiała iść do góry. Tak więc kupujący robią wszystko, aby z podwyżkami startować z niższego poziomu - zauważa Bartosz Czarniak.

Rzecznik prasowy PZHiPTCh Polsus prognozuje, że w najbliższych 2 tygodniach mogą wystąpić obniżki notowań tuczników. Jednak w ciągu miesiąca rozpocznie się powolne odbudowanie ceny, aby w pewnym momencie, prawdopodobnie w okresie listopada-grudnia, nastąpiły jej mocne podwyżki. Nawet jeśli tak się stanie, nie wiadomo czy zagwarantują one opłacalność.

- Obecne stawki mimo tego, że w porównaniu do lat ubiegłych są wysokie, nie gwarantują opłacalności produkcji. Powodem tego są oczywiście ceny zbóż i innych komponentów paszowych, a także energii. Wszystko to napędza inflację i zagraża nie tylko sektorowi trzody, ale i całej gospodarce - podsumowuje Bartosz Czarniak.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA