Tuczniki są poszukiwane. W Niemczech zakłady płacą rekordowe ceny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-08-2019,10:20 Aktualizacja: 19-08-2019,10:14
A A A

Żywca wieprzowego brakuje w większości krajów Unii Europejskiej. To dobra informacja dla producentów tuczników, ponieważ zwiększona podaż na te zwierzęta sprzyja wzrostowi cen skupu.

Żywca wieprzowego brakuje w Niemczech. Dzieje się tak z powodu pogody, wysokie temperatury wpływają na obniżenie dobowych przyrostów masy ciała tych zwierząt, ale także wskutek mniejszych wstawień prosiąt do tuczu na wiosnę tego roku.

Wieprzowina z Europy może być tym czasem eksportowana do Chin na jeszcze większą skalę niż dotychczas. Dzieje się tak wskutek wojny handlowej pomiędzy Chinami i USA.

rolnicza solidarność, teresa hałas, asf walka z asf w polsce, skup wieprzowiny

Rolnicza "S" chce poszerzenia stref skupu wieprzowiny

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" wystąpił do ministra rolnictwa o aktualizację obszarów objętych skupem mięsa wieprzowego zgodnie z przepisami specustawy z 2016 roku, związanej z wirusem ASF. Wniosek do Jana...

Tuczniki w Chinach ponadto drożeją. Wszystko to bardzo pozytywnie wpływa na europejski rynek trzody chlewnej.

Trzoda chlewna w Niemczech w ubiegłym tygodniu osiągnęła rekordowe w tym roku ceny. W notowaniach niemieckiej dużej giełdy VEZG z 14 sierpnia tuczniki kosztowały 1,88 euro za kg tuszy. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 8,2 zł za kg wbc.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje, że w reakcji na ostatnią podwyżkę w Niemczech polskie skupy podniosły cenę tuczników średnio o 10 groszy za kilogram wbc.

Ceny tuczników w ubiegłym tygodniu, jak informuje KZP-PTCH na podstawie notowań ISN, w Belgii wzrosły o 7 centów, a w Danii o 3 centy.

Tuczniki w Belgii wg notowania z 15 sierpnia kosztowały 1,3 Euro za kg żywca tj. około 5,6 zł/kg, a w Danii 11,70 DKK za kg tj. około 6,78 za kg w wadze poubojowej ciepłej.

Tuczniki podrożały również we Francji, gdzie wg notowań z 14 sierpnia kosztowały one 1,59 Euro za kg wbc tj. około 6,91 zł oraz w Hiszpanii, gdzie 14 sierpnia tamtejsze zakłady mięsne za kilogram żywca płaciły 1,46 Euro tj. około 6,35 zł.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA