Szczepionką w ASF i... rozród dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2018,15:10 Aktualizacja: 05-09-2018,15:23
A A A

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej apeluje o intensyfikację prac nad preparowaniem szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Czy mogłaby ona także służyć... pozbawieniu samców dzików cech płciowych?

Samorząd rolniczy z tego województwa, które od kilku lat szczególnie odczuwa skutki choroby w sprawie przyśpieszenia prac nad szczepionką w krajowych instytutach naukowych występuje nie pierwszy raz.

asf w polsce, walka z asf w polsce, hodowla trzody chlewnej, program bioasekuracji, opolszczyzna

ASF może przypłynąć w każdej chwili.W regionie dmuchają na zimne

Wacław Bortnik, wojewódzki lekarz weterynarii uważa, że Opolszczyzna jest zagrożona wirusem afrykańskiego pomoru świń. Przekonuje, że po stwierdzeniu przypadków wirusa po lewej stronie Wisły choroba może dotrzeć do województwa....

W odpowiedzi na wniosek ze stycznia skierowany do Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego resort poinformował, że prace nad wynalezieniem szczepionki na ASF prowadzone są od dawna w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach (a także w USA, Hiszpanii czy Rosji).

LIR podkreśla, że zdaje sobie sprawę, że badania nad takim preparatem wymagają czasu oraz ogromnych nakładów finansowych i konsolidacji działań.

"W związku z tym zwracamy się z wnioskiem o rozważenie możliwości przy okazji prowadzonych badań nad szczepionką w instytutach naukowo-badawczych ich dodatkowego ukierunkowania w zakresie spowodowania ograniczenia populacji dzików przez pozbawienie samców cech płciowych" - czytamy w stanowisku lubelskiej izby.

Opracowanie szczepionki (biopreparatu), która wyeliminuje aktywność seksualną samców dzika i pogorszy tym samym efektywność rozrodu tych zwierząt ma być dodatkowym skutecznym działaniem w zakresie zwalczania wirusa ASF.

"Oczywiście dostrzegamy problem jej zaaplikowania wyłącznie dzikom, jednak na przykładzie szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów takie rozwiązania są już stosowane w praktyce" - stwierdza LIR.

Rolniczy samorząd podważa natomiast zasadność ponoszenia dużych kosztów na badania padłych dzików ze stref zagrożenia ASF. Jego zdaniem zabite, bądź znalezione martwe osobniki powinny być utylizowane w wyznaczonych na terenie gmin miejscach bez konieczności ponoszenia kosztów przechowywania w chłodniach i późniejszych badań.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA