Strefy ASF w gminach, a nie całych powiatach?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2022,12:20 Aktualizacja: 28-01-2022,12:31
A A A

Dotkliwe dla rolników strefy z obostrzeniami w związku z wystąpieniem przypadków ASF świń miałyby obejmować poszczególne gminy, a nie całe powiaty. Taka deklaracja miała paść z ust Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa.

Trudnej sytuacji wielkopolskich hodowców trzody chlewnej, spowodowanej afrykańskim pomorem świń, było poświęcone spotkanie Krzysztofa Grabowskiego, wicemarszałka województwa właśnie z szefem resortu rolnictwa.  

W ocenie samorządowca, którą podzielił się z Radiem Poznań, była to "dobra i potrzebna rozmowa, podczas której minister złożył ważną deklarację, która powinna ucieszyć rolników".

- Bardzo ważna deklaracja, że strefy (związane z ASF - przyp. red.) mają nie być wprowadzane, biorąc pod uwagę granice administracyjne powiatów. Ma to być racjonalnie realizowane na podstawie granic gmin. Czasami przypadek ASF jest w takiej części powiatu, że nie trzeba całego obejmować strefą i utrudniać życia innym rolnikom. Pan minister zadeklarował, że jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Zdecydował, by wprowadzić je w życie. Natomiast my daliśmy sygnał, żeby to już zafunkcjonowało i nie skończyło się na deklaracjach - powiedział Grabowski.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

źródło: Radio Poznań

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA