Strategia odbudowy pogłowia świń niczym wenezuelska telenowela

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-11-2023,10:30 Aktualizacja: 27-11-2023,8:15
A A A

Strategia odbudowy pogłowia świń w Polsce jest dyskutowana już niemal dwa lata. Efektów póki co nie widać.

Minister rolnictwa Robert Telus ogłosił strategię w październiku, ale była ona zaskoczeniem dla całej branży trzodowej, która pracowała na programem odbudowy pogłowia świń w Polsce. Okazało się, że nie zawiera najważniejszych postulatów zgłaszanych przez organizacje rolnicze.

W prace nad strategią zaangażowane są Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej Polpig, NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Związek Polskie Mięso oraz Polski Związek Niezależnych Producentów Świń.

ASF, hodowcy trzody chlewnej, świnie, ARiMR, pomoc finansowa, Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej,

Hodowcy do 29 grudnia mogą składać wnioski o pomoc

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk atmosferycznych lub ASF, do 29 grudnia mogą się ubiegać o środki finansowe na "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej"....

Prace nad stworzeniem strategii ciągną się od niemal dwóch lat. W tym czasie zespół zebrał się się kilka razy, ale nie ustalono wielu konkretów oprócz przedstawienia barier rozwojowych.

– Dopiero trzy miesiące przed wyborami nastąpiło przyspieszenie. Minister rolnictwa w pośpiechu ogłosił strategię, w której nasze najważniejsze postulaty, jak walka z ASF-em i uzyskiwanie pozwoleń na inwestycje, nie zostały w ogóle uwzględnione – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCH Polpig dodając:

– Oczywiście dalej pracujemy nad tym strategią rozwoju produkcji świń i odbudowy pogłowia macior w Polsce. Będziemy chcieli kontynuować nasze rozmowy z nowym ministrem rolnictwa.

– Najważniejsze, że istnieje wola współpracy i stworzenia takiego dokumentu. Na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretach, ale te rozmowy muszą być kontynuowane, również z nowym ministrem rolnictwa – podkreśla również Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy PZHiPTCh POLSUS.

Zdaniem Czarniaka kierunek, jaki obrał minister Telus w ogłoszonej przez siebie strategii, był dobry, ale brak uwzględnienia w nim wcześniejszych propozycji hodowców i producentów świń budzi ich spore wątpliwości.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 


 

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA