Sprawdź jak kształtują się ceny skupu żywca wieprzowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
28-11-2023,9:10 Aktualizacja: 28-11-2023,9:09
A A A
W okresie przedświątecznym dominuje równowaga na unijnym rynku żywca wieprzowego. Potwierdza to utrzymująca się od sześciu tygodni stabilizacja cen tuczników na niemieckiej dużej giełdzie (VEZG). 
 
W Polsce w dniach od 13 do 19 listopada zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW skupowały świnie rzeźne średnio po 7,62 zł za kg.
 
Cena ta, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, była o 1% wyższa niż tydzień i miesiąc wcześniej, a także o 7% niż otrzymywali rolnicy w tym samym okresie ubiegłego roku.
 
strategia odbudowy pogłowia świń, lochy, maciory, prosięta, trzoda chlewna, minister rolnictwa, ASF

Strategia odbudowy pogłowia świń niczym wenezuelska telenowela

Strategia odbudowy pogłowia świń w Polsce jest dyskutowana już niemal dwa lata. Efektów póki co nie widać. Minister rolnictwa Robert Telus ogłosił strategię w październiku, ale była ona zaskoczeniem dla całej branży trzodowej,...
W trzecim tygodniu listopada średnia cena sprzedaży półtusz wieprzowych wynosiła 11,04 zł za kg. Była ona o 1% wyższa niż w poprzednim tygodniu oraz o 3 gr za kg niższa niż przed miesiącem. Jednocześnie półtusze były o 7% droższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 
 
W ubiegłym tygodniu, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, ceny skupu żywca wieprzowego były stabilne.  
 
Na niemieckiej dużej giełdzie po raz szósty z rzędu nie odnotowano zmian, a ceny utrzymały się na poziomie 2,10 euro (9,13 zł) za kg wagi bitej ciepłej (wbc). 
 
W Hiszpanii i we Francji spadek cen żywca wieprzowego wyhamował, a popyt zarówno w krajach Wspólnoty jak i na rynkach trzecich pozostaje na wysokim poziomie. Jest to efekt zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i zwiększonego popytu ze strony handlu.
 
W minionym tygodniu krajowe ceny tuczników, po wcześniejszych wzrostach, pozostały stabilne. Dostawcy w przeliczeniu na wagę żywą otrzymywali od 9,50 do 9,60 zł za kg. 
 
Zdaniem ekspertów z Polpig dalsze wzrosty cenowe bez impulsu ze strony rynku niemieckiego będą trudne do zaakceptowania przez sektor przetwórczy. 
 
Podkreślają oni, ze różnica między krajowym rynkiem tuczników a ceną VEZG wynosi ponad 0,30 zł za kg, a niski kurs euro do złotówki zachęca do większego importu żywca i wieprzowiny z krajów zachodnich. 
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA