Specustawa w sprawie zwalczania ASF przeszła przez Sejm

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wojciech Krzyczkowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2019,10:00 Aktualizacja: 20-12-2019,21:18
A A A

Sejm uchwalił w piątek specustawę w sprawie zwalczania ASF. Nowe przepisy wprowadzają zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt m.in. przez policjantów i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

Za przyjęciem ustawy głosowało 270 posłów, 164 było przeciw, a 8 wstrzymało się. Przed głosowaniem Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa oświadczył, że mimo, iż wielu myśliwych rozumie sytuację wojny z chorobą, to wiele kół łowieckich nie podjęło odpowiednich działań.

kiełbasa z Polski, wirus ASF, ASF w kanapkach z Polski, zawleczenie ASF do Niemiec

Niemcy boją się, że Polacy przywiozą ASF w kanapkach z kiełbasą

Minister zdrowia Brandenburgii, Ursula Nonnemacher sugeruje, że wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) zostanie zawleczony do Niemiec wraz z podróżnymi jadącymi z Polski. Rzekomo ci podczas postojów na parkingach za granicą wyrzucają...

- Dlatego państwo nie może dalej tolerować braku odstrzału. Jeżeli ktoś będzie występował przeciwko tej ustawie, musi wiedzieć, że działa na szkodę polskiego rolnictwa - powiedział szef resortu.

Wcześniej sejmowe komisje: rolnictwa oraz środowiska negatywnie zaopiniowały poprawki opozycji do ustawy, poparły natomiast poprawkę zgłoszoną przez PiS.

Posłowie klubów opozycyjnych zgłosili 8 poprawek podczas II czytania projektu uzależniając jego poparcie od uwzględnienia ich propozycji. Poprawka PiS została zgłoszona na wniosek Biura Legislacyjnego i ma charakter jedynie doprecyzowujący i dotyczy określenia trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich.

Podczas pierwszego czytania projektu została wniesiona autopoprawka, która zakłada, że Łowczego Krajowego powołuje minister środowiska, a nie jak wcześniej proponowano w porozumieniu z ministrem rolnictwa.

bioasekuracja, trzoda chlewna, ASF, sztab kryzysowy, wirus ASF,

ASF. Rolnicy muszą przestrzegać bioasekuracji

Sztab kryzysowy walczący z zagrożeniami związanymi z afrykańskim pomorem świń (ASF) skierował apel do rolników. Przypomina im, że dużą rolę w zwalczaniu choroby odgrywa wiedza i przestrzeganie zasad bioasekuracji.    W skład sztabu...

W trakcie prac nad projektem, posłowie zwracali uwagę m.in. na zbyt szybkie tempo procedowania, wskazywali na niedociągnięcia koalicji rządzącej w walce z ASF. A także o przeznaczaniu zbyt małych środków na ten cel.

Specustawa dotycząca ASF zmienia zapisy w 9 innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim przez wybijanie dzików i zwiększenia bioasekuracji.

Przepisy zakładają m.in zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń, wykorzystanie Funduszu Leśnego do budowy ogrodzeń, konieczność przestrzegania bioasekuracji przez uczestników polowań.

Ustawa ponadto upoważnia wojewodę do wydania polecenia nadleśniczemu wykonania na określonym obszarze ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt, (dzików) z terenów leśnych. Wprowadza możliwość karania zarządców dróg publicznych, który - wbrew nakazowi powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody - nie zamkną znajdujących się w pasach drogowych przejść dla zwierząt lub nie buduje ogrodzeń.

ASF rozprzestrzenia się w woj. wielkopolskim i nie tylko

Służby weterynaryjne poinformowały o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Choroba została potwierdzona w woj. lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.    Wirus ASF został wykryty w kolejnych próbach...

Projekt ustawy dot. zwalczania ASF złożyli w Sejmie posłowie PiS 17 grudnia. Dokument został przygotowany przez resort rolnictwa.

Specustawa powstała m.in. z powodu przeniesienie się wirusa ASF do zachodniej Polski.

Główne zagłębie chowu i hodowli trzody chlewnej w Polsce znajduje się w woj. wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce jest szacowana na 20 mld zł rocznie.

Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. W trzecim czytaniu Sejm zmienił ten termin z 7-dniowego. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.
 

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA