Specustawa nr 2 przyjęta. Lekarze weterynarii mają większe uprawnienia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-09-2016,12:35 Aktualizacja: 24-09-2016,12:36
A A A

Specustawa nr 2 została niemal jednogłośnie przyjęta zarówno głosami posłów partii rządzącej jak i opozycji. Nakłada ona na rolników obowiązek rejestracji wszystkich świń. Będą oni również karani za nielegalny handel prosiętami. Lekarze weterynarii będą kontrolować czy hodowcy stosują się do nowego prawa i przestrzega zasad bioasekuracji.

- Roznosicielami choroby są dziki i handlarze. Jeżeli mówimy o karaniu w tej ustawie to mówimy o karaniu handlarzy, nie rolników - mówił w sejmie Robert Telus, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Przed głosowaniem, jak informuje TVP 1, na wniosek ministra rolnictwa PIS złożył poprawkę zmieniającą zasady zatrudniania powiatowych lekarzy weterynarii. Odtąd będzie ich mianował wojewódzki lekarz weterynarii. Minister rolnictwa tłumaczył, że zmiany te są konieczne, ponieważ zbyt często dochodziło do nieprawidłowości.

asf, śledztwo, afrykański pomór świń, Joanna Dąbrowska,

Śledztwo w sprawie ASF w Polsce będzie poszerzone

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku rozszerzyła śledztwo w sprawie afrykańskiego pomoru świń (ASF) o wątek dotyczący ewentualności przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników państwowych, w tym b. ministra...

- Zespół który został powołany w prokuraturze okręgowej w Białymstoku najprawdopodobniej postawi zarzuty 13 lekarzom weterynarii, którzy badali choroby zza szyby samochodu. Musi być tak, że wojewódzki inspektor weterynarii ma prawo dokonać zmian tam, gdzie są nieprawidłowości - mówił w sejmie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Myśliwi powinni otrzymywać większe kary wynoszące nawet równowartość pięciokrotnego średniego wynagrodzenia. To postulat posłów Kukiz 15.

- Ja mam wiele sygnałów od rolników, którzy mówią o tym że odstrzał jest niedokonywany, dziki hasają po polach, a nawet wchodzą do zagród - mówił w sejmie Jarosław Sachajko, poseł Kukiz 15.

Ostatecznie kary będą jednak niższe i nie przekroczą trzech średnich pensji. Zdaniem ministra rolnictwa to wystarczający argument, ponieważ powiatowi lekarze weterynarii będą mogli dodatkowo zmuszać myśliwych do częstszych polowań.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA