Specustawa ASF czeka już tylko na podpis prezydenta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2017,8:10 Aktualizacja: 22-12-2017,8:37
A A A

Senat poparł jednogłośnie bez poprawek specustawę, która ma zwiększyć skuteczność zwalczania ASF. Zakłada ona m.in. uśmiercanie odłowionych dzików oraz budowę ogrodzenia przed dzikami na wschodniej granicy.

Ustawa, za którą zagłosowało 85 senatorów, ma zwiększyć skuteczność zwalczania ASF przez wprowadzenie nowych rozwiązań chroniących przed roznoszeniem choroby. Daje ona możliwość nakładania nowych nakazów, zakazów i ograniczeń oraz wprowadza sankcje administracyjne za ich nieprzestrzeganie.

zbigniew babalski, walka z asf w polsce, sprzedaż ziemi, dzierżawa ziemi, olsztyn, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza

Babalski: rząd walczy z ASF i będzie strzec polskiej ziemi

Walka z ASF i nowelizacja ustawy dotyczącą sprzedaży ziemi zdominowały posiedzenie zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej z szefami rad powiatowych samorządu rolniczego i komisji. Gościem spotkania był Zbigniew Babalski, wiceminister...

- Zaostrzenie przepisów jest oczekiwane przez stronę społeczną i rolników - informował podczas posiedzenia Senatu wiceminister Rafał Romanowski.

Dodał, że zarażone dziki pojawiły się już w okolicach Warszawy. Źródłem ich zakażenia może być "czynnik ludzki". Dlatego istotne jest uregulowanie odłowu tych zwierząt w okolicach miast.

Dotychczas były one przewożone w inne miejsca, co stało się przyczyną wykrycia przypadku ASF w województwie warmińsko-mazurskim. Nowe przepisy dopuszczają uśmiercanie odłowionych dzików.

Specustawa zmienia przepisy Prawa łowieckiego, zwiększając nadzór nad Polskim Związkiem Łowickim.

Chodzi o poprawę efektywności odstrzału sanitarnego, m.in. polowań na obszarach chronionych. Ponadto wprowadzono możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego.

asf, lekarz weterynarii, inspekcja weterynaryjna, odstrzał dzików

ASF. Brakuje lekarzy weterynarii. I za mało zarabiają

Sejm podczas ostatniego w tym roku posiedzenia jednogłośnie przyjął specustawę dotyczącą dalszego zwalczania afrykańskiego pomoru świń. W trakcie prac nad nią pojawiły się głosy dotyczące lekarzy weterynarii. Opozycja domagała się zwiększenia...

Po to, by zachęcić myśliwych do odstrzału dzików, daje się im prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego do 6 dni w roku; będzie to urlop płatny. Specustawa zakłada ponadto utworzenie zespołów do spraw dochodzeń epizootycznych, składających się z osób mających specjalistyczną wiedzę z zakresu weterynarii, co pozwoli odciążyć powiatowych lekarzy weterynarii, w szczególności w przypadku wystąpienia więcej niż jednego ogniska choroby w powiecie.

Według resortu rolnictwa, wprowadzenie tego przepisu pozwoli na wykorzystanie lekarzy weterynarii, niebędących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, do prowadzenia masowych kontroli gospodarstw, np. w ramach nadzoru nad przestrzeganiem wymagań bioasekuracji.

Nowe przepisy przewidują budowę ogrodzenia przed zwierzętami o długości ok. 1025 km wzdłuż granicy polski-białorusko-ukraińskiej. Koszt jej budowy oszacowano na 130 mln zł, a wraz z kosztami eksploatacji będzie to wydatek rzędu 190 mln zł.

ognisko asf, przypadek asf, Mołdawia, wirus asf

ASF w Mołdawii. Świnie i dziki zakażone wirusem

Wirus ASF został potwierdzony u świń i dzików w Mołdawii. Tamtejsze władze weterynaryjne, jak informuje portal 3trzy3 za Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt OIE, poinformowały o nowych ogniskach choroby. Afrykański pomór świń jest...

Afrykański pomór świń jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń i powoduje duże straty materialne.

Wirusa choroby wykryto po raz pierwszy w Polsce w 2014 r. Od tej pory wykryto ok. 750 przypadków choroby ASF u dzików i 104 ogniska u świń.

Do niedawna zachorowania koncertowały się w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Chorobę odnotowano w trzech województwach: lubelskim, podlaskim i mazowieckim.

Pod koniec listopada służby weterynaryjne poinformowały, że afrykański pomór świń przekroczył Wisłę w okolicach Warszawy.

Projektowana ustawa ma wejść w życie 7 dni po jej ogłoszeniu. Teraz trafi do podpisu prezydenta.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA