Senatorowie nie mieli uwag do specustawy ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2017,12:10 Aktualizacja: 19-12-2017,12:32
A A A

Senacka Komisja Rolnictwa nie wniosła poprawek do specustawy, która ma zwiększyć skuteczność zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Dokument zakłada m.in. uśmiercanie odłowionych dzików oraz budowę zapory przed dzikami na wschodniej granicy.

- Ustawa ma zwiększyć skuteczność zwalczania ASF przez wprowadzenie nowych rozwiązań chroniących przed roznoszeniem choroby. Daje możliwość nakładania nowych nakazów, zakazów i ograniczeń oraz wprowadza sankcje administracyjne za ich nie przestrzeganie - poinformował we wtorek Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa przedstawiając ustawę.

walka a asf w polsce, odstrzał dzików, polski związek łowiecki, mazowsze, Kampinoski Park Narodowy

Łowczy muszą odstrzelić 100 dzików. Wojewoda wydał rozporządzenie

Przeprowadzenie odstrzału sanitarnego 100 sztuk dzików na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego - to obowiązek Polskiego Związku Łowieckiego, wynikający z rozporządzenia wojewody mazowieckiego o zwalczaniu ASF u dzików w...

Nowe przepisy przewidują ponadto budowę ogrodzenia przed zwierzętami o długości ok. 1025 km wzdłuż granicy polski-białorusko-ukraińskiej. Koszt jej budowy oszacowano na 130 mln zł.
- Kolejna zmiana zakłada, że odłowione dziki z terenów miast nie będą przewożone w inne miejsca, ale uśmiercane - zapewnił polityk. Dodał, że przewiezienie odłowionych dzików z okolic Warszawy do m.in. województwa warmińsko-mazurskiego spowodowało, że pojawił się tam przypadek ASF.

Specustawa zmienia przepisy Prawa łowieckiego zwiększając nadzór nad Polskim Związkiem Łowickim, chodzi o poprawę efektywności odstrzału sanitarnego, m.in. polowań na obszarach chronionych. Wprowadzono ponadto możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego. Po to, by zachęcić myśliwych do odstrzału dzików, daje się im prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego do 6 dni w roku; będzie to urlop płatny.

asf, lekarz weterynarii, inspekcja weterynaryjna, odstrzał dzików

ASF. Brakuje lekarzy weterynarii. I za mało zarabiają

Sejm podczas ostatniego w tym roku posiedzenia jednogłośnie przyjął specustawę dotyczącą dalszego zwalczania afrykańskiego pomoru świń. W trakcie prac nad nią pojawiły się głosy dotyczące lekarzy weterynarii. Opozycja domagała się zwiększenia...

Specustawa zakłada ponadto utworzenie zespołów do spraw dochodzeń epizootycznych, składających się z osób mających specjalistyczną wiedzę z zakresu weterynarii, co pozwoli odciążyć powiatowych lekarzy weterynarii, w szczególności w przypadku wystąpienia więcej niż jednego ogniska choroby w powiecie.

Według resortu rolnictwa, wprowadzenie tego przepisu pozwoli na wykorzystanie lekarzy weterynarii, niebędących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, do prowadzenia masowych kontroli gospodarstw, np. w ramach nadzoru nad przestrzeganiem wymagań bioasekuracji.

Biuro Legislacyjne Senatu zaproponowało wprowadzenie dwóch poprawek o charakterze techniczno-legislacyjnym, jednak resort rolnictwa ze względu na konieczność szybkiego uchwalenia specustawy nie poparł ich. W wyniku głosowania senatorowie przyjęli ustawę bez poprawek.

Od lutego 2014 r. wykryto w Polsce ok. 750 przypadków choroby ASF u dzików i 104 ogniska u świń. Choroba rozprzestrzenia się, padłe dziki są nie tylko znajdowane w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, ale także w okolicach Warszawy. Projektowana ustawa ma wejść w życie 7 dni po jej ogłoszeniu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA