Rząd nie radzi sobie z ASF. Na Lubelszczyźnie mają dość

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2017,8:10 Aktualizacja: 23-06-2017,8:25
A A A

Podjęcia "stanowczych, natychmiastowych działań" zmierzających do zwalczania ASF domagają się od rządu radni Sejmiku Województwa Lubelskiego. Samorząd chce płacić za wskazywanie padłych dzików i zabijanie ich.

W apelu przyjętym jednogłośnie radni lubelskiego sejmiku wyrazili zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się ASF i "opieszałością rządu w podejmowaniu działań zaradczych".

ASF, afrykański pomór świń, przypadki, dziki

ASF - szesnaście nowych przypadków u dzików

Wirus afrykańskiego pomoru świń zabił kolejne dziki. Główny lekarz weterynarii poinformował o szesnastu nowych przypadkach choroby u dzików na terenie Polski.   Zjadliwy wirus ASF zabił 12 dzików i został potwierdzony u...

"Ostatnie wydarzenia kładą się cieniem na obecnie rządzących, którzy mimo zapewnień, nie podejmują kroków, które powstrzymałyby atak ASF w północno-wschodnich terenach naszego kraju. Taki stan rzeczy zagraża nie tyko samym hodowcom trzody chlewnej, ale i pozycji gospodarczej Polski" - czytamy w apelu.

Radni domagają się, aby rząd postarał się o uzyskanie z Unii Europejskiej środków na walkę z ASF. Chcą znacznego zmniejszenia populacji dzików, które roznoszą wirusa, wzmocnienia służb weterynaryjnych, zapewnienia pomocy hodowcom w przestrzeganiu zasad bioasekuracji stad świń, ustanowienia pełnej kontroli żywności sprowadzanej z Ukrainy i Białorusi.

Żądają, aby występowanie ASF uznane zostało za stan bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego kraju i objęcia przez premiera kierownictwa sztabu kryzysowego zajmującego się zwalczaniem choroby.

dziki, trzoda chlewna, ASF, afrykańki pomór świń, wirus ASF w gospodarstwie

Tylko masowy odstrzał dzików w całym kraju może zatrzymać ASF

W związku z potwierdzeniem kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckie Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej apeluje do rządu o podjęcie pilnych działań. W ocenie...

Sejmik poparł inicjatywę Zarządu Województwa Lubelskiego, aby wypłacać 200 zł każdemu, kto wskaże padłego dzika, oraz 200 zł do każdej zastrzelonej lochy dzika. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z budżetów samorządów, a zgłoszenia padłych i zabitych zwierząt przyjmować mają urzędy gminne i powiatowe.

Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego podkreślił, że dotychczasowe, niewystarczające jego zdaniem działania i brak spójnego programu zwalczania ASF doprowadziły do rozprzestrzenienia się wirusa. Choroba roznoszona jest głównie przez dziki.

- W ubiegłym roku stwierdzono 161 przypadków ASF u dzików, a w tym roku już 186. Ujawniono 37 ognisk choroby w gospodarstwach. To jest eksplozja. W lasach jest dużo padłych dzików. Zaczyna się sezon turystyczny, będą jagody, grzyby, będzie coraz więcej ludzi w lasach, wzrośnie prawdopodobieństwo roznoszenia wirusa, który przeżywa trzy lata. Jeśli szybko nie zareagujemy, to skończy się to załamaniem gospodarczym - powiedział.

ASF, wirus ASF, trzoda chlewna

Ognisko ASF nr 37 potwierdzone

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Trzydzieste siódme ognisko choroby u świń domowych wystąpiło w województwie lubelskim.    Wirus ASF...

- Zakłady przetwórcze nie będą mogły przetwarzać mięsa, ono podrożeje i trzeba będzie je sprowadzać z Danii, Holandii czy Niemiec. A co będą robić rolnicy, którzy wzięli kredyty i zainwestowali miliony w hodowle świń? - pytał Sosnowski.

W 2017 r. na zwalczanie ASF zaplanowano wydatki związane z wczesnym wykryciem wirusa, poszerzeniem wiedzy na temat tej choroby oraz na program bioasekuracji, który ma zapobiegać szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń.

- W budżecie środków europejskich jest to 17 mln zł, w ramach planu Agencji Rezerw Materiałowych - 16 mln zł, w ramach programu wieloletniego - 237 tys. zł, w ramach programu bioasekuracji w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - 5 103,58 tysięcy zł w tym 3 358 tys. zł na rekompensaty i 1,5 mln zł na pomoc de minimis - powiedział Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA