Rozdają darmowe rękawiczki, ochraniacze na buty i kombinezony

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-11-2018,12:50 Aktualizacja: 18-11-2018,12:49
A A A

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP prowadzi szkolenia w zakresie bioasekuracji dla producentów świń i myśliwych. Do tej pory przeprowadzono je w województwie kujawsko-pomorskim i mazowieckim - poinformował PAP prezes tej organizacji Janusz Rodziewicz.

Według ekspertów zwalczenie choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń będzie bardzo trudne, ale można ograniczać jej rozprzestrzenianie poprzez stosowanie zasad higieny czyli bioasekurację.

Jak się jednak okazuje, mali hodowcy świń niechętnie używają mat dezynfekcyjnych czy ubrań ochronnych tłumacząc się brakiem środków.

ASF, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja, Sejm, afrykański pomór świń

Fatalna sytuacja na rynku trzody chlewnej. Rolnicy są zrozpaczeni

Sytuacja w hodowli trzody chlewnej jest zła - mówili rolnicy uczestniczący w czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, poświęconym rozwojowi tego sektora. Według nich ceny skupu żywca nie zapewniają opłacalności produkcji....
Branża mięsa postanowiła pomóc rolnikom - producentom trzody poprzez szkolenia w tym zakresie, jak również przekazując bezpłatnie kilka tysięcy pakietów bioasekuracyjnych.

Szkolenia to krótkie spotkania prowadzone przez powiatowego lekarza weterynarii wspólnie z kołami myśliwskimi, odpowiednimi dla danego regionu.

Po takim spotkaniu rolnicy i rolnicy-myśliwi dostają za darmo zestaw składający się: z 100 szt. jednorazowych rękawic, ochraniaczy na buty, 10 jednorazowych kombinezonów, środka dezynfekcyjnego oraz opryskiwacza. Dodatkowo rolnicy - myśliwi dostają worki i plandeki na zwłoki dzików - wyliczał Rodziewicz.

- Z ASF-em trudno jest walczyć, ale dobrze, że utrzymujemy granice i nie są zakażone następne województwa - powiedział prezes SRiW RP. Do tej pory wirusa ASF wykryto u świń i u dzików na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Chiny, ASF, afrykański pomór świń, ASF w Chinach

Kolejny region, w którym wykryto ASF

Ministerstwo rolnictwa Chin potwierdziło w piątek wykrycie pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w prowincji Syczuan na południowym zachodzie kraju. Jest to już 18. chiński region, w którym od początku sierpnia odnotowano tę...
Program "integracja wiedzy i doświadczeń w dobie problemów z ASF" zostanie przeprowadzony we wszystkich województwach w kraju. W tym roku w 10-ciu, a w przyszłym w pozostałych sześciu (z płd-zach. Polski).

Najbliższe szkolenie odbędzie się w województwie zachodniopomorskim. Akcja prowadzona jest pod patronatem ministerstwa rolnictwa i Głównego Inspektoratu Weterynarii.

- Trafiamy do hodowców, by im uświadomić, że bioasekuracja jest bardzo potrzebna. Rolnicy nie są jeszcze odpowiednio wyedukowani, po szkoleniach obiecują jednak, że z pakietów będą korzystać - powiedział Rodziewicz.

Prezes Stowarzyszenia ocenił, że Polska dobrze sobie radzi z walką z ASF w porównaniu do sąsiednich krajów, gdzie wirus się bardzo rozprzestrzenił. Obecnie - jego zdaniem - najlepiej sprawa zawalczenia choroby wygląda w województwie podlaskim, gdyż Białoruś wybiła dziki, natomiast zła sytuacja jest w woj. lubelskim przy granicy z Ukrainą.

produkcja wieprzowiny w polsce, konsumpcja wieprzowiny, sejmowa komisja rolnictwa, jan krzysztof ardanowski

Świński dołek to przeszłość. Teraz to już jest przepaść

Produkcja wieprzowiny w Polsce nie pokrywa zapotrzebowania konsumentów. W dodatku jest oparta o prosięta ścigane masowo spoza kraju - o tych problemach, oprócz ASF mówiono podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. - Czy...
Bardzo nam zależy, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby, tu granicą może być Wisła, ale bardzo skuteczna jest także siatka biegnąca wzdłuż autostrady A1 (północ-południe).

Największa koncentracja chowu świń jest w województwie wielkopolskim, gdzie znajduje się 35 proc. całego pogłowia, a ponad 10 proc. - jest w woj. kujawsko-pomorskim.

Środki na tą akację pochodzą Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego (80 proc.) oraz z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. W tym roku na ten cel zostanie przeznaczone 1 mln 100 tys., zł. a w następnym - 650 tys. zł

Pierwszy przypadek ASF wystąpił w Polsce w lutym 2014 r. Od tej pory zanotowano w Polsce 213 ognisk tej choroby, ostatni stwierdzono 21 września w powiecie chełmskim (woj. lubelskie), znajdowało się tam cztery sztuki trzody. Wykryto ponadto 3027 przypadków u dzików.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA