Rośnie pogłowie trzody chlewnej. W tych regionach jest najwięcej świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KOWR | redakcja@agropolska.pl
25-05-2018,15:25 Aktualizacja: 25-05-2018,15:26
A A A

Z analiz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że wzrosło pogłowie trzody chlewnej. Według wstępnych danych GUS w marcu 2018 r. pogłowie świń w Polsce liczyło 11 992 tys. sztuk, tj. o 6,5 proc. więcej niż przed rokiem.

Wzrost odnotowano we wszystkich grupach produkcyjno-użytkowych.

Pogłowie tuczników zwiększyło się o 9,1 proc., warchlaków - o 4,8 proc., a prosiąt - o 5,5 proc. Loch było o 2,2 proc. więcej, w tym loch prośnych - o 0,8 proc. więcej.

asf w polsce, walka z asf w polsce, ogniska asf u świń, lubelszczyzna, gmina wierzbica, gmina sawin

ASF. Kolejni rolnicy muszą się liczyć z obostrzeniami

Dwa nowe ogniska ASF wykryto w środę w Lubelskiem. W gospodarstwie w gminie Wierzbica hodowano 15 świń, zaś w gospodarstwie w gminie Sawin utrzymywano ich 661. Oba stada wybito, ale okolicznych rolników czekają restrykcje. - W tych gminach...
W porównaniu ze strukturą pogłowia trzody chlewnej rejestrowaną na początku marca 2017 r. zwiększył się udział trzody chlewnej przeznaczonej na ubój (o 1,0 p.p.), a zmniejszył się udział pozostałych grup, w tym prosiąt (o 0,3 proc.), warchlaków (o 0,5 proc.) i trzody chlewnej przeznaczonej na chów (o 0,3 proc.).

Największy udział w pogłowiu trzody chlewnej miały sąsiadujące ze sobą województwa: wielkopolskie (35 proc.), łódzkie (10,7 proc.), mazowieckie (10,5 proc.) i kujawsko-pomorskie (10,4 proc.).

Wzrost liczebności nastąpił w dziewięciu województwach, w tym największy - w woj. mazowieckim (o 26 proc.) i łódzkim (o 19 proc.), a w województwie o największej koncentracji świń - wielkopolskim - o 5 proc. Spadek liczebności trzody chlewnej odnotowano w siedmiu województwach, największy - w woj. lubelskim (o 13 proc.) i małopolskim (o 12 proc.).

Utrzymujący się wzrost krajowego pogłowia trzody chlewnej pozwala przewidywać, że w 2018 r. produkcja żywca wieprzowego w Polsce będzie większa niż w 2017 r. - podkreślają analitycy KOWR.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA