Rosja nie zamierza znieść embarga

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA
27-05-2014,14:15 Aktualizacja: 27-11-2014,14:18
A A A

Moskwa odrzuciła przedłożoną jej przez Komisję Europejską propozycję wznowienia importu mięsa wieprzowego ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, za wyjątkiem Polski i Litwy.

Poinformowała o tym agencja Interfax, która powołała się na przekazany jej komunikat Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor). Według Interfaksu propozycję taką przedstawicielom Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego złożył wicedyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów Bernard van Goethem podczas poniedziałkowego spotkania w Paryżu. "Propozycja wydaje się niedopracowana, wskutek czego nie może być przyjęta" - cytuje agencja komunikat Rossielchoznadzoru.

Interfax przytacza też opinię wicedyrektora Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Jewgienija Niepokłonowa, który oświadczył, że "postęp w rozwiązywaniu problemu dostaw europejskiej wieprzowiny, powstały po wykryciu ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie i w Polsce, możliwy jest tylko pod warunkiem przedstawienia przez KE nowych propozycji dotyczących systemowego zagwarantowania bezpieczeństwa takiego mięsa".

29 stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznaczało w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. W lutym dwa przypadki ASF u dzików blisko granicy z Białorusią stwierdzono również w Polsce. Od 7 kwietnia Rosja zabroniła również importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy.

Komisja Europejska próbuje przekonać stronę rosyjską, by nie importowała wieprzowiny tylko z tych regionów w Unii Europejskiej, w których wystąpiły przypadki ASF. Jednak strona rosyjska się upiera, aby regionalizacja, tj. zakaz eksportu wieprzowiny, objął Litwę, Polskę i graniczące z nimi państwa; inne kraje UE mogłyby wznowić eksport wieprzowiny do Rosji po uzgodnieniu nowego wzoru certyfikatu.

8 kwietnia Unia Europejska wniosła do Światowej Organizacji Handlu (WTO) sprawę przeciwko Rosji dotyczącą rosyjskiego embarga na import świń, mięsa wieprzowego i niektórych produktów wieprzowych z UE.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA