Rolnik sporadycznie płaci za utylizację dzików. Resort odpowiada KRIR

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2019,14:30 Aktualizacja: 05-09-2019,14:43
A A A

- Liczymy, iż ministerstwa rolnictwa oraz środowiska w trybie pilnym doprowadzą do zmiany przepisów, umożliwiając pokrywanie bez zbędnych procedur kosztów usuwania zwłok dzików z terenów objętych ASF przez Skarb Państwa - pisze Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Rolniczy samorząd już wcześniej interweniował w sprawie ponoszenia przez rolników kosztów utylizacji padłych dzików. Do izb napływały bowiem skargi od rolników, którzy na polach znaleźli martwe dziki, że służby weterynaryjne poinformowały ich o konieczności ponoszenia przez nich kosztów utylizacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

krir, inspekcja weterynaryjna, walka z asf w polsce, utylizacja dzików, odstrzał dzików

Rolnicy mają płacić za utylizację padłych dzików? KRIR interweniuje

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma przedstawić interpretację w sprawie ewentualnego ponoszenia przez rolników kosztów utylizacji padłych dzików. Wniosek w tej sprawie zgłosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych. Do izb rolniczych...

"Z obszernej odpowiedzi w tej sprawie, udzielonej przez wiceministra Szymona Giżyńskiego wynika, że koszty usuwania i utylizacji zwłok dzików wolnych od wirusa ASF z terenów prywatnych objętych restrykcjami należą do rolników/właścicieli terenów. Mogą jednak oni ubiegać się o refundację kosztów do 170 zł, w przypadku wydania nakazu przez powiatowego lekarza weterynarii lub wojewodę, zagospodarowania w określony przez nich sposób zwłok dzików" - informuje KRIR.

Wiceminister zaznacza w piśmie, że konflikty związane z problemem odpowiedzialności za padłą sztukę znalezioną na prywatnym gruncie zdarzają się sporadycznie.

"Jak informują wojewódzcy inspektorzy weterynaryjni, najczęściej koszty takie pokrywane są przez burmistrzów lub wójtów w ramach pomocy mieszkańcom gminy" - czytamy w odpowiedzi resortu.

Rolniczy samorząd mimo tych zapewnień liczy na zmianę w trybie pilnym przepisów, by zapewnić pokrywanie bez zbędnych procedur kosztów usuwania zwłok dzików z terenów objętych ASF przez Skarb Państwa.

"W przeciwnym razie zarówno rolnicy, jak i właściciele lasów, zaprzestaną zgłaszania przypadków padłych dzików na ich terenach, co ograniczy skuteczne zwalczanie i wykrywanie wirusa ASF w populacji dzików" - ostrzega KRIR.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA