Rolnicza "S" chce poszerzenia stref skupu wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-08-2019,8:10 Aktualizacja: 19-08-2019,8:17
A A A

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" wystąpił do ministra rolnictwa o aktualizację obszarów objętych skupem mięsa wieprzowego zgodnie z przepisami specustawy z 2016 roku, związanej z wirusem ASF.

Wniosek do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, szefa resortu ma oczywiście związek z szerzeniem się afrykańskiego pomoru świń w kraju i kolejnymi ogniskami w stadach trzody chlewnej.

odstrzał dzików, ASF na Słowacji, trzoda chlewna, myśliwi, polowanie na dziki

Łamią zakazane praktyki, by wybić dziki

Państwowy nadzór weterynaryjny Słowacji wezwał myśliwych do intensywnego odstrzału dzików po stwierdzeniu w tym tygodniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika upolowanego na wschodzie kraju przy granicy z Węgrami - podały w piątek...

Jak przypomina rolnicza "S" celem wspomnianej specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem choroby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest zapewnienie możliwości zagospodarowania produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wyprodukowanych ze zdrowych świń, hodowanych na obszarach, na których stwierdzono występowanie wirusa w innych gospodarstwach.

Obszary objęte możliwością zastosowania tego mechanizmu (zwanego potocznie skupem interwencyjnym) są ustalane na podstawie wydanego przez ministra rozporządzenia, którego obecne zapisy pochodzą z 2 listopada 2018 roku i nie uwzględniają terenów, na których wirus wystąpił później.

Chodzi w szczególności o obszary, gdzie stwierdzono nowe ogniska schorzenia - w woj. mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim.

"Obowiązujące przepisy rozporządzenia, określające obszary objęte skupem publicznym, są nieadekwatne do obecnej sytuacji i nie uwzględniają nowych ognisk ASF w Polsce, które wystąpiły w 2019 roku m.in. w powiatach województwa lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego" - czytamy w piśmie sygnowanym przez przewodniczącą Związku Teresę Hałas.

W opinii rolniczej "Solidarności" nowelizacja przepisów przyczyni się także do przynajmniej częściowej poprawy sytuacji producentów trzody chlewnej przez zdjęcie z rynku większej liczby tuczników i ochronę przed nadmiernym ich przerostem.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA