Resort szykuje plan działań dla gospodarstw po ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-07-2021,14:20 Aktualizacja: 16-07-2021,14:51
A A A

Niedługo zostanie ogłoszony plan działań, które mają przywrócić gospodarstwa po ASF do normalnego funkcjonowania, do produkcji trzody chlewnej - powiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

Szef resortu pytany na antenie radia Wnet, dlaczego afrykański pomór świń sieje spustoszenie w kraju, odpowiedział: - Takie samo spustoszenie sieje np. w Niemczech.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

24 ogniska ASF. Czwarte w Wielkopolsce

Ogniska afrykańskiego pomoru świń wybuchają z niespotykaną wcześniej częstotliwością. Do 15 lipca Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził już 24 aż w 10 województwach. Wczoraj i dzisiaj (14 i 15 lipca) poinformowaliśmy o...

Jak zaznaczył, Polska nie jest krajem, w którym ASF najbardziej się rozwija. - Ten problem w tej chwili dotyczy już całej Europy. Najbardziej zagrożonym państwem, oprócz nas, wydaje się Dania, w której również produkcja trzody chlewnej jest na bardzo wysokim poziomie. Tam ta wielkotowarowość, te wielkie fermy mają się czego obawiać - powiedział polityk.

Zapowiedział, że niedługo zostanie ogłoszony plan działań, które mają przywrócić gospodarstwa po ASF do normalnego funkcjonowania, do hodowli, do produkcji trzody chlewnej w Polsce.

Puda poinformował też, że przygotowywane są rozwiązania, które mają pomagać rodzimym producentom. - Takie jak dopłaty do naszych tuczników, do naszych loch utrzymywanych w dobrostanie - wymienił.

Według ministra cały czas ze wschodu jest parcie wirusa na zachód. Zwrócił uwagę, że pierwsze przypadki, które pojawiły się w Niemczech, rozprzestrzeniały się bardzo szybko.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA