Rekordowa liczba dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-04-2015,14:25 Aktualizacja: 10-04-2015,15:19
A A A

Populacja dzika w Europie i Polsce od kilku lat nieustannie wzrasta. W tym roku w kraju ich liczba przekroczyła 284 tys. osobników.

Roczne tempo przyrostu populacji dzików między marcem 2012 a 2013 roku wyniosło 10,2 proc., a w ciągu ostatnich 13 lat doszło do ponad dwukrotnego wzrostu ich liczby.

Wpływają na to czynniki przyrodnicze, do których należą: klimat, struktura socjalna stada, jego liczebność i choroby oraz czynniki społeczno-etyczne, a wśród nich regulacje prawne, wysokość szkód wyrządzonych w uprawach rolnych, dokarmianie dzików i wykonywanie założonych planów łowieckich. Jednak to zwiększenie powierzchni zasiewów kukurydzy ma decydujące wpływ na wzrost liczby tych zwierząt.

- Odstrzał dzików powinien doprowadzić do zmniejszenia się ich liczby w przeciągu 3-4 lat do poziomu 150 tys. osobników – mówił Bartłomiej Popczyk podczas międzynarodowej konferencji poświęconej ASF.

Wzrost popytu na dziczyznę znacznie poprawiłby sytuację ekonomiczną kół łowieckich oraz zwiększyłby skuteczność ograniczania populacji dzików. Obecnie udział produkcji dziczyzny stanowi mały odsetek w ogólnej produkcji mięsa i na rynku światowym wynosi 0,65 proc., europejskim 0,24 proc., a krajowym 0,3 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA