Razem walczą z wirusem. Lekarze nie zarabiają na ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2016,14:55 Aktualizacja: 21-12-2016,15:28
A A A

Samorząd lekarsko-weterynaryjny zdecydowanie dementuje informacje o rzekomo gigantycznych zarobkach lekarzy zwalczających afrykański pomór świń. - Zależy nam na likwidacji ASF tak samo jak rolnikom - zapewnia Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Szef KRL-W apeluje jednocześnie o nie konfliktowanie środowisk, które powinny współdziałać w walce z niebezpiecznym wirusem. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się dwa projekty rozporządzeń, które stały się przedmiotem konsultacji społecznych.

Inspekcja Weterynaryjna,weterynarze, kontrola zwierząt, zwierzęta, świadectwa zdrowia zwierząt

Opłaty dla Inspekcji Weterynaryjnej pójdą w górę

Wzrosną opłaty za czynności Inspekcji Weterynaryjnej - jak kontrole zwierząt i wystawianie świadectw zdrowia. Taki zapis jest w projekcie rozporządzenia ministra rolnictwa i wsi.   Dokument zmienia wcześniejsze rozporządzenie "w sprawie...

Opublikowanie dokumentów spowodowało lawinę komentarzy przedstawicieli środowisk rolniczych, które protestowały przeciwko wzrostowi stawek opłat za badanie i wydanie świadectwa zdrowia dla zwierząt.
 
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zwraca uwagę, że aktualna stawka za przeprowadzenie kontroli zwierząt z wystawieniem świadectwa zdrowia do 10 zwierząt wynosi 10 zł - informuje jej rzecznik Witold Katner.
 
Opłata jest skandalicznie niska, bowiem do wystawienia świadectwa niekiedy potrzeba nawet półtorej godziny. Lekarz weterynarii musi dojechać do gospodarstwa, przebrać się w jednorazową odzież ochronną o wartości niedużo niższej od wynagrodzenia, wykonać badanie, wystawić świadectwo oraz skontrolować dokumentację w gospodarstwie. - Nawet zaproponowane przez ministerstwo rolnictwa podwyżki stawek do 20 zł są naszym zdaniem niewystarczające - powiedział Jacek Łukaszewicz.  

Do samorządu lekarsko-weterynaryjnego docierają liczne sygnały o rezygnacji wyznaczonych lekarzy weterynarii z wystawiania świadectw zdrowia ze względu na wielką rozbieżność pomiędzy ponoszonymi kosztami a wynagrodzeniem.
inspekcja weterynaryjna, asf, ptasia grypa, Jacek Łukaszewicz, Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna

Inspekcja weterynaryjna chce szybkiego dofinansowania. Apeluje do premier

Samorząd lekarzy weterynarii apeluje do premier Beaty Szydło o zainteresowanie się sytuacją Inspekcji Weterynaryjnej. - Bez wsparcia kadrowego i finansowego trudno będzie obronić kraj przed ptasią grypą i ASF - alarmuje Jacek Łukaszewicz, prezes...

W ocenie KRL-W rezygnacji przybędzie z początkiem 2017 roku, gdyż lekarze weterynarii odstąpią od podpisywania nowych umów z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w trosce o kondycję finansową prowadzonych przez siebie zakładów leczniczych dla zwierząt.

Tym samym niemożliwe będzie realizowanie zadań wynikających z rozporządzeń, gdyż lekarze weterynarii zatrudnieni w powiatowych inspektoratach weterynarii, ze względu na niespotykane dotąd obciążenia oraz braki kadrowe spowodowane niskimi zarobkami, nie są w stanie wypełnić obowiązków.

- Za głęboko niesprawiedliwe i fałszujące obraz rzeczywistości uznajemy pojawiające się publicznie stwierdzenia, że niewielka grupa lekarzy weterynarii zarabia na ASF kosztem producentów trzody chlewnej. Chcemy sumiennie wykonywać swoją pracę i otrzymywać za nią godne wynagrodzenie. Apelujemy do środowisk rolniczych o nie wprowadzenie sztucznych podziałów. Zależy nam na likwidacji ASF tak samo jak rolnikom - zapewnia na koniec Jacek Łukaszewicz.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA