Radni przeciw budowie zapory na granicy. To spóźniona decyzja

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Renata Chrzanowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-03-2018,10:55 Aktualizacja: 20-03-2018,11:32
A A A

Sejmik woj. lubelskiego apeluje do rządu o zaniechanie budowy na granicy wschodniej zapory, która ma zapobiegać przenoszeniu przez dziki wirusa ASF i o udzielenie wsparcia rolnikom, którzy utracili stada świń na skutek choroby.

"Sejmik województwa lubelskiego stoi na stanowisku, by wszelkie działania dotyczące walki z tą chorobą skupić na zahamowaniu dalszej ekspansji ASF w głąb kraju, a środki finansowe przeznaczone na budowę płotu wykorzystać na działania dużo bardziej efektywne (….), czyli na pomoc rolnikom dotkniętym jego skutkami" - głosi stanowisko uchwalone przez sejmik.

dziki, ASF, zapora na wschodniej granicy, budowa zapory na granicy, afrykański pomór świń

Budowa zapory przed dzikami ruszy jeszcze w tym roku

Budowa zapory wzdłuż wschodniej granicy Polski, która ma zapobiegać przenoszeniu przez dziki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) powinna rozpocząć się jeszcze w 2018 r. - zapowiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. - Jest...

Za jego przyjęciem głosowało 15 radnych z PO i PSL, nikt nie był przeciwny, 11 radnych PiS wstrzymało się od głosu.

Planowana budowa zapory na granicy wschodniej jest - według radnych - przedsięwzięciem mocno spóźnionym.

"Było to zasadne w 2016 r. kiedy zaczęto odnotowywać największą liczbę ognisk ASF. Obecnie nie można dać gwarancji, że ogrodzenie, którego budowa będzie trwała 3-4 lata, przyczyni się w jakikolwiek sposób do zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa ASF, który swoim zasięgiem objął już niemal cały obszar kraju po wschodniej stronie Wisły i powoli przemieszcza się w kierunku zachodnim" - czytamy w stanowisku.

Radni zwracają się do też rządu z apelem, aby m.in. przyspieszył wypłaty rekompensat dla rolników, którzy zrezygnowali z produkcji trzody chlewnej, a także zwiększył środki finansowe na bioasekurację i refundację wydatków poniesionych na dezynfekcję i ochronę przed ASF.

walka z asf w polsce, asf w polsce, budowa płotu na granicy, podlasie, lubelszczyzna,podkarpacie, migracja dzików

Znamy wydatki na budowę i utrzymanie zapory przed dzikami

235,4 mln zł wyniosą koszty budowy i utrzymania ogrodzenia przed dzikami wzdłuż wschodniej granicy Polski. Inwestycja ma być realizowana w latach 2018-2020 i zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Zapora będzie sfinansowana ze środków...

Marek Wojciechowski z PiS powiedział, że budowa zapory jest zasadna z powodu sytuacji za wschodnią granicą - Białoruś twierdzi, że nie ma u siebie ASF, a na Ukrainie metody zwalczania choroby są niewystarczające.

- Jeśli ktoś się spóźnił z tym działaniem, to poprzedni rząd. Ten płot należało zbudować w roku 2008, 2009, kiedy były prognozy dotyczące pojawienia się tej choroby w naszym kraju - podkreślił.

- Zgadzamy się, że oprócz płotu trzeba zwiększyć rekompensaty, trzeba zwiększyć odszkodowania, trzeba podjąć szereg innych działań, żeby z tą chorobą w przyszłości wygrać - zaznaczył Wojciechowski.

Sejmik woj. lubelskiego w uchwalonym stanowisku zaproponował też, aby środki finansowe zarezerwowane na budowę zapory w kwocie 250 mln zł wykorzystać "na zakup materiału hodowlanego w postaci jałówek czystych ras mięsnych dla gospodarstw, które zadeklarują chęć zmiany profilu produkcji".

walka z asf w polsce, asf w polsce, budowa płotu na granicy, podlasie, lubelszczyzna, lubelska izba rolnicza

ASF. Za budowę i utrzymanie płotu będą odpowiadać wojewodowie

Ponad 1200 km długości ma mieć ogrodzenie z siatki (ma przypominać stosowane w lasach i przy drogach) wzdłuż wschodniej granicy kraju, które ma pomóc w walce z ASF. Roboty budowlane rozpoczną się pod koniec roku i potrwają dwa lata. -...

Sławomir Sosnowski, marszałek woj. lubelskiego uważa, że za te ćwierć miliarda zł można kupić ok. 100 tys. sztuk bydła mięsnego. Podkreślił, że na terenach, gdzie obecnie występuje ASF, są dobre warunki dla chowu bydła.

- Gdyby za każde 40 tuczników dać rolnikom ekwiwalent w postaci 10 takich krów, to mogliby produkować mięso. W pasie przygranicznym, gdzie jest dużo użytków zielonych, taka produkcja by się przyjęła. Byłoby to z korzyścią, rolnicy dostaliby tę przysłowiową wędkę - podkreślił.

Według Sosnowskiego z takiego wsparcia skorzystałoby 80 proc. rolników, którym przysługiwały odszkodowania za zutylizowane stada świń.

Sejmik uchwalił również apel do wojewody o rozpoczęcie procedury mającej na celu wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w związku z dramatyczną sytuacją hodowców trzody chlewnej i rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w Lubelskiem. Radni uważają, że wprowadzenie takiego stanu ułatwia zarządzanie w sytuacji kryzysowej, bo procedury są prostsze, a decyzje można podejmować szybciej.

walka z asf w polsce, asf w polsce, budowa płotu na granicy, podlasie, sejmik województwa podlaskiego

ASF. Radni sejmiku mają wątpliwości, czy budować płot wzdłuż granicy

Radni sejmiku województwa podlaskiego apelują do ministerstwa rolnictwa, by rozważyło, czy potrzebna jest budowa na granicy z Białorusią i Ukrainą ogrodzenia, które ma powstać w ramach walki z ASF. Krzysztof Jurgiel zapowiada, że w...

Wojewoda Przemysław Czarnek podkreślił, że - mimo braku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - skutecznie zawnioskował o zaangażowanie Sił Zbrojnych RP w działania służące zwalczaniu ASF, a działania stosownych służb są koordynowane na poziomie wojewódzkim. - Decyzje związane ze zwalczaniem ASF są podejmowane niezwłoczne, zatem wprowadzenie stanu klęski żywiołowej nie miałoby na nie wpływu - podkreślił.

Wprowadzenie obecnie stanu klęski żywiołowej - jak tłumaczy wojewoda - oznaczałoby jedynie otwarcie drogi do różnych ograniczeń wolności oraz praw człowieka i obywatela, jak np. ograniczenie działań niektórych przedsiębiorców, reglamentacji zaopatrzenia, podwyższania cen towarów.

Wojewoda podkreślił, że podchodzi "z należytą powagą do dramatycznej sytuacji niektórych rolników na terenie regionu", ale jest przekonany, że wprowadzanie stanu klęski żywiołowej nie jest w obecnej sytuacji właściwe.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA