Przypadki ASF. Niektórzy PLW zakazali wykonywania polowań

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-12-2020,10:00 Aktualizacja: 09-12-2020,9:58
A A A

Liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce wciąż rośnie i wynosi już 3820. Tymczasem niektórzy powiatowi lekarze weterynarii zakazali wykonywania odstrzału tych zwierząt.

Liczba przypadków ASF rośnie niemal z każdym dniem. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii obecnie (9 grudnia) wynosi ona 3820.

Najnowsze przypadki ASF, zgodnie z ostatnim raportem obejmującym okres od 27 listopada do 3 grudnia, zostały potwierdzone w 6 województwach.

43 przypadki stanowią odstrzelone dziki. 13 przypadków stwierdzono wskutek znalezienia zwłok dzików zabitych w wyniku wypadków drogowych. 86 przypadków stanowią zwierzęta padłe wskutek zakażenia wirusem ASF.

  • Najnowsze przypadki ASF u dzików zostały potwierdzone w 6 województwach
  • Liczba przypadków ASF u dzików w Polsce w 2020 roku wynosi obecnie 3820
  • 43 przypadki ASF na 142 stanowiły odstrzelone dziki
  • Niektórzy PLW zakazali prowadzenia odstrzału dzików
  • Obecnie trwają polowania indywidualne

piętrowe chlewnie w Chinach, odbudowa pogłowia trzody chlewnej. największa na świecie ferma świń,

Chiny budują największą na świecie fermę świń

W Chinach powstaje największa przemysłowa ferma trzody chlewnej. W 21 piętrowych budynkach będzie utrzymywanych 84 tys. świń.   Największa na świecie ferma trzody chlewnej dla 84 tys. loch powstaje w prowincji Henan w Chinach.   ...

Zakaz polowań zbiorowych trwa

Zgodnie z ogłoszonymi 23 października przepisami związanymi z pandemią Covid-19, do odwołania zakazano organizowania zgromadzeń, w których maksymalna liczba uczestników przekracza 5, a odległość pomiędzy zgromadzeniami nie przekracza 100 m.

Zakazano również spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych oraz imprez i spotkań do 20 osób. Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego poinformował, że tym samym od 24 października polowania zbiorowe są całkowicie zakazane.

- Zarząd Główny PZŁ ma przy tym pełną świadomość bardzo poważnych konsekwencji powyższych regulacji dla kół łowieckich przede wszystkim w kontekście wykonywania założeń budżetowych związanych z wypłatami odszkodowań za szkody łowieckie oraz realizacji rocznych planów łowieckich - czytamy w komunikacie PZŁ.

Hodowcy trzody chlewnej bardzo szybko rozpoczęli apele o przywrócenie zbiorowych polowań przy zachowaniu restrykcyjnych zasad sanitarnych. Ich zakaz znacząco przekłada się na skuteczność zwalczania ASF u dzików.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, spadek cen,

Ceny tuczników wciąż spadają

Tuczniki na rynku unijnym tanieją od marca bieżącego roku. W ostatnim tygodniu listopada ich cena spadła ponownie o kolejne 3%.   Spadki cen zakupu żywca wieprzowego na rynku unijnym w okresie wiosenno-letnim wynikały z ograniczeń popytu na...

PLW zakazali tam polowań

- Wielu powiatowych lekarzy weterynarii na zachodniej ścianie Polski tj. w woj. lubuskim i zachodniopomorskim, wprowadziło całkowity zakaz polowań, co jest działaniem niewytłumaczalnym. Odstrzał sanitarny zarządzony przez wojewodów musi być rozliczony do końca grudnia. Zostaje więc tylko miesiąc - mówi Marek Pudełko, rzecznik prasowy PZŁ.

Koła łowieckie mimo tej sytuacji starają się wywiązać ze swoich obowiązków, więc pozyskanie dzików jest wynikiem trwającego odstrzału indywidualnego.

- To bardzo duży wysiłek dla myśliwych, których uważam za grupę zawodową a nie za hobbystów, mimo że niektórzy przedstawiają nas jak chłopców w kapeluszu z piórkiem. Te czasy na prawdę już dawno minęły - mówi Marek Pudełko.

Zestawienie najnowszych przypadków ASF znajdziesz TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA