Aplikacja na dziki. Tak resort chce walczyć z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2020,18:40 Aktualizacja: 27-11-2020,18:52
A A A

Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa zaapelowała do środowiska informatyków, programistów o stworzenie aplikacji umożliwiającej społeczeństwu rejestrowanie kontaktów z dzikami. Nowy sposób walki z ASF nie spodobał się internautom.

Ministerstwo rolnictwa na swoim oficjalnym twitterowym koncie poinformowało, że zostało partnerem największego w Europie "hackathonu", czyli wydarzenia skierowanego przede wszystkim do programistów (także grafików, menadżerów projektów itp.), w ramach którego mają stawić czoła danemu problemowi przez nowatorskie rozwiązanie.

walka z asf w polsce, powiaty objęte zakazami lub ograniczeniami, trzoda chlewna

Ministerstwo uaktualni listę powiatów w związku z ASF

Resort rolnictwa uaktualni listę powiatów objętych zakazami lub ograniczeniami w związku z ASF, co ma pomóc w zagospodarowaniu mięsa wieprzowego pochodzącego z takich miejsc. Na stronach RCL został opublikowany projekt noweli...

W tym przypadku chodzi o afrykański pomór świń i "niekontrolowaną populację dzików w Polsce".

- Dziki nie są złe, tylko musimy je mieć pod kontrolą. By ją mieć, potrzebujemy waszej pomocy - zwróciła się do środowiska przez zamieszczony na Twitterze filmik Anna Gembicka, od niedawna wiceminister rolnictwa.  

- Potrzebujemy aplikacji, strony lub platformy, by każdy obywatel mógł zgłosić, gdy zobaczy martwego lub żywego dzika, tak by zbierane przez nas informacje były pełniejsze, a nasze służby mogły odpowiednio reagować. W czasie epidemii koronawirusa bywa, że o tym zapominamy, ale epidemie w świecie zwierząt również istnieją. ASF, czyli afrykański pomór świń, to choroba, która zagraża trzodzie chlewnej, ale również dzikom. Jest nieuleczalna - dodaje Gembicka.

Przesłanie resortu dotyczy zaprojektowania takiego rozwiązania - aplikacji, dzięki którym użytkownik będzie mógł przesłać zdjęcie napotkanego dzika, swoją lokalizację i napisać jaką liczbę zwierząt spotkał.

asf w Niemczech, przypadek ASF, padły dzik, Niemcy, wirus ASF w Niemczech, afrykański pomór świń, odstrzał dzików

170 przypadków ASF. Będzie więcej pieniędzy dla myśliwych

Przypadki ASF w Niemczech w zdecydowanej większości występują w Brandenburgii. W ostatnich dniach służby stwierdzają je również w Saksonii. Służby w Brandenburgii do 21 listopada potwierdziły łącznie 163 przypadki ASF u dzików...

- W ten sposób będziemy wiedzieć, gdzie najczęściej występują padłe dziki i gdzie są największe źródła epidemii. Pomóżcie nam chronić przyrodę i sprawić, byśmy tylko w lesie spotykali dzika, i to zdrowego - apeluje wiceszefowa resortu rolnictwa.

Internauci, w tym sami rolnicy, nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki. Napisali m.in.:

- "Rzucamy wyzwanie wam jako rolnicy. Znajdźcie kogoś kompetentnego na swoje miejsca... Możemy pomóc jak by co, ale uważam że jesteście chociaż po szkole średniej, więc burze mózgów macie opanowaną".

- "Radzę ministrom z MRiRW wybrać się na poszukiwania wiedzy... Jak obejrzałem ten spot, to jesteście straszniejsi w swoim braku wiedzy niż Latający Cyrk Monty Pythona. I jak tu myśleć o rozwoju, o kredycie na budowę obory, skoro takie „Eliyty” siedzą i piastują najwyższe stanowiska".

- "Tylko przypomnę szanownemu ministerstwu o tym, ile dzików zostało odstrzelonych w Niemczech w 2020 roku. Jest to liczba 881 886 sztuk. I tak się walczy z tą chorobą. Odstrzałem. Nie aplikacją".

dzik przed Sejmem, walka z asf w polsce, odstrzał dzików, wielkopolska izba rolnicza

Dzik przyszedł pod Sejm. Rolnicy: to symbol walki z ASF

Warszawscy strażnicy miejscy załapali dzika, który w ramach wycieczki po stolicy znalazł się m.in. przed siedzibą Sejmu. "Ważniejszy od rolników. Nas się tam nie wpuszcza" - skomentowali gorzko gospodarze. Dzik spacerujący...

- "Tyle, że dziki są praktycznie wszędzie. Nie trzeba aplikacji do tego. Wystarczy pojechać 5 km od każdego miasta albo do centrum Olsztyna. Albo pogadać z dowolnym myśliwym...".

- "Co zrobisz z moją (przesłaną przez aplikację) informacją, że widziałem w środku lasu dzika? Przecież zanim wsiądziesz do samochodu, to jego już tam nie będzie. A że w lesie są dziki to chyba nie nowość, prawda?".

- "Weźcie wy się chłopy w tym ministerstwie do roboty, bo naprawdę Was wywieziemy. Dość czasu, aby polonista wymyślił rozwiązanie na ASF. Wierszem, fraszką, czym chcecie napiszcie tę instrukcję, procedury cokolwiek".

- "Słusznie. Jak się zgłosi występowanie takiego dzika, ten z pewnością grzecznie zaczeka, aż przyjdą zaprzyjaźnieni obrońcy praw zwierząt, po czym w zamian za mały zwrot kosztów uświadomią biernego zwierzaczka, iż nie powinien zarażać".

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA