Przeczesują lasy i szukają padłych dzików. ASF dotarł na Warmię i Mazury

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Libudzka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2017,13:30 Aktualizacja: 27-11-2017,13:45
A A A

Po wykryciu pierwszego na Warmii i Mazurach przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika żołnierze, leśnicy i myśliwi przeczesują w poniedziałek lasy w okolicach Ełku. Sprawdzają, czy w tym obszarze nie ma więcej padłych dzików.

W piątek Inspekcja Weterynaryjna poinformowała o kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików. Po raz pierwszy chorobę wykryto u padłego dzika w województwie warmińsko-mazurskim w pobliżu miejscowości Skrzypki (gmina Kalinowo, powiat ełcki) w odległości ok. 58 km od granicy polsko-białoruskiej.

krir, odstrzał dzików, popuilacja dzików, asf, mon, wojsko

KRIR chce wystrzelać dziki w całym kraju przy pomocy wojska

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce ograniczenia populacji dzików w całym kraju do 0,1 szt./km kw. Wystąpienie w tej sprawie już trafiło do prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło oraz Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa. Rolniczy...

Jak poinformował Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku około 30 żołnierzy, a także myśliwi oraz leśnicy, jako gospodarze terenu, przeczesują okolice miejsca, gdzie znaleziono padłego dzika. - Działania podjęto na życzenie służb wojewody, zaangażowane jest także wojsko. Im więcej ludzi prowadzi poszukiwania, tym są skuteczniejsze - wyjaśnił.

Poszukiwania odbywają się w obwodach łowieckich, na terenach pól uprawnych, a nie w obszarach leśnych. Przeszukiwanie terenu odbywać się będzie w trzech 5-dniowych turach, w odstępstwie dwóch tygodni. Działania zakończą się w styczniu.

W przypadku znalezienia martwego dzika albo nawet jego szczątków pobierane będą próbki do zbadania na obecność ASF. Utylizacją martwych dzików zajmuje się specjalistyczna firma.

Od początku pojawienia się ASF w Polsce (17 lutego 2014 r.) stwierdzono 632 przypadki chorych dzików i 103 ogniska choroby u świń (ostatnie 10 października).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA