PRRS zwalczane bezigłowo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: hoduj@apra.pl
08-06-2016,8:25 Aktualizacja: 08-06-2016,9:14
A A A

Produkcja świń wymaga dziś stosowania różnego rodzaju szczepień. Obecnie do tego typu zabiegów stosowane są strzykawki igłowe, które są przede wszystkim tanie. Jednak chcąc obniżyć objętości dawek i jednocześnie podnieść skuteczność immunizacji można zastosować strzykawki bezigłowe.

Bezigłowe strzykawki działają na zasadzie wytwarzania strumienia o dużym ciśnieniu, które jest tak wysoki, że może dochodzić do przenikania naskórka, skóry, a nawet częściowo powierzchni podskórnej. Dzięki takiemu działaniu w niektóry przypadkach dawki szczepionek mogą być dwu a nawet dziesięciokrotnie niższe, w porównaniu do tradycyjnej metody podawania szczepionek w postaci antygenów. Dzieje się to tak dlatego, że podawana dawka bezigłowo będąca pod wpływem ciśnienia lepiej jest rozproszona i ma łatwiejszy kontakt z komórkami odpowiedzialnymi za odpowiedź immunologiczną (komórkami prezentującymi antygen).

prosięta kastracja znieczulenie

Kastrowanie świń metodą chirurgiczną dopuszczone do końca 2017

Kastracja chirurgiczna świń w większości krajów Unii Europejskiej jest powszechną praktyką. Według raportu przygotowanego przez Europejską Federację Lekarzy Weterynarii (FVE) najmniej zabiegów chirurgicznej kastracji wykonuje się w...

Szczepienie za pomocą strzykawek bezigłowych obok wielu zalet, wśród których warto wymienić: wysoko skuteczna immunizacja, pozbycie się problemu ze zjawiskiem łamania się igieł oraz zranień zwierząt i personelu, mniejsze dawki, lepsze rozproszenie antygenu i także brak konieczności utylizacji zużytych igieł, to takie szczepienia mają też wady. Bezigłowe strzykawki są przede wszystkim drogim rozwiązaniem, które wymaga lepiej przeszkolonego personelu. Trzeba także zadbać o uzupełnianie zbiorników z gazem, bo do uzyskania wysokiego ciśnienia wykorzystywany jest na przykład sprężony dwutlenek węgla. To stanowi więc dodatkowy koszt obok samej dawki szczepionki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA